Wystrój i atmosfera sali szkoleniowej, jej wyposażenie, profesjonalizm oraz podejście obsługi – oto, co zawsze wpływa na powodzenie organizowanego przedsięwzięcia.

Zanim zdecydujemy się na wynajem, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii oraz zaplanować przebieg szkolenia, dzięki czemu będzie można określić, jakie są nasze oczekiwania i potrzeby, a co za tym idzie – jakiego miejsca tak naprawdę potrzebujemy. Należy zaznaczyć, że sala zewnętrzna, wynajęta na potrzeby wydarzenia, nie powinna przypominać pomieszczeń konferencyjnych znajdujących się w firmie – odmienne otoczenie sprzyja przyswajaniu wiedzy i wpływa pozytywnie na kreatywność uczestników szkolenia.

Co wziąć pod uwagę przy wynajmie sal szkoleniowych?

Od tego, jaki charakter ma szkolenie i jaki będzie czas jego trwania zależy dobór lokalizacji i rodzaju sali szkoleniowej. Jeśli przewidujemy krótki czas trwania to istotne jest, aby sala znajdowała się w miejscu dogodnym pod względem lokalizacyjnym tak, aby wszyscy mieli możliwość sprawnego dotarcia na miejsce – liczy się więc bliskość przystanków komunikacji miejskiej, dworców oraz zaplecze parkingowe. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku szkolenia kilkudniowego. Tutaj głównym czynnikiem determinującym wybór miejsca są znajdujące się w sąsiedztwie obiekty noclegowe. Zdarza się, że szkolenia organizowane są także z dala od siedziby firmy, np. w górskich czy nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych, wtedy zazwyczaj sala szkoleniowa jest częścią kompleksu hotelowego, w którym nocują uczestnicy. Kwestią równie istotną co lokalizacja jest wyposażenie i aranżacja sali, a więc komfortowe umeblowanie i niezbędny sprzęt techniczny – tutaj liczy się także elastyczność i profesjonalizm obsługi, która dostosuje i w miarę potrzeby przearanżuje salę oraz rozwiąże ewentualne problemy, nie tylko techniczne: https://i-viewmeetings.pl/szkolenia/.

Zaplecze cateringowe – nieodłączny element szkolenia

Bez względu na to, czy szkolenie zaplanowane zostało na cały dzień, czy tylko na kilka godzin, konieczne jest zapewnienie uczestnikom dostępu do ciepłych i zimnych napojów oraz przekąsek. Często praktykowanym zwyczajem jest tzw. przerwa kawowa, którą serwuje się o konkretnej porze, lub po prostu przez cały czas trwania szkolenia, aby prelegenci i goście mogli uzupełnić zapas energii. Wielokrotnie podczas szkoleń, szczególnie tych dłuższych, serwowany jest lunch, zazwyczaj w formie tzw. szwedzkiego stołu. Większość firm wynajmujących pomieszczenia szkoleniowo-konferencyjne posiada własne zaplecze cateringowe lub współpracuje z restauracjami bądź firmami cateringowymi, dlatego przed decyzją o wynajmie warto pomyśleć o gastronomicznej stronie szkolenia i pomyśleć, jak chcielibyśmy urozmaicić czas jego uczestnikom.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły