Skomponowanie profesjonalnego stroju do pracy nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Kilka podstawowych zasad i odrobina wyczucia wystarczą, by stworzyć oryginalną garderobę, która doskonale sprawdzi się w sytuacjach wymagających nieco więcej elegancji. Z czego powinna się ona składać, a czego należy bezwzględnie unikać?

Cała biała i mała czarna

Podstawą każdej garderoby jest, niezmiennie od lat 20 ubiegłego wieku, biała koszula bez dodatków. Doskonała na każdą pogodę, idealna w swojej prostocie, koszula w białym kolorze stanowi efektowną bazę pod żakiety, kardigany i swetry damskie. Rozmowa o pracę, spotkanie z klientem lub na co dzień w biurze – stawiając na białą koszulę, możesz mieć pewność, że zaprezentujesz się bezbłędnie. Jest to część garderoby, która za sprawą Coco Chanel stała się biurowym klasykiem. A przecież nie sposób podważyć gustu światowej ikony kobiecej elegancji.

W opozycji do białej koszuli stoi, a w zasadzie leży (i to doskonale), mała czarna. Spopularyzowana, podobnie jak biała koszula, przez ikonę szyku sukienka łączy w sobie elegancję i kobiecość. Jest to jedna z nielicznych sukienek, które bez obaw możesz założyć do biura. Decydując się na sukienkę, warto jednak pamiętać, że powinna ona zasłaniać biust oraz plecy, a jej rękawy okrywać przynajmniej ¾ długości ramienia. W wybranych sytuacjach założenie sukienki bez rękawów jest akceptowalne – należy wówczas założyć żakiet, kardigan lub sweter, który okryje ramiona. Jest to rozwiązanie wygodne i eleganckie, które pozwala na wyjście z pracy do znajomych bez przystanku na zmianę garderoby.

Casual Friday na co dzień?

Casual Friday, czyli zwyczaj polegający na zakładaniu w piątki „codziennych” ciuchów do pracy, to ciekawa inicjatywa, która pozwala na rozładowanie napięcia w biurze po ciężkim tygodniu pracy. Żakiety i spodnie cygaretki zmieniają się w swetry damskie i spódnice, a nawet T-shirty i jeansy! Jeśli jednak chcesz wykorzystać luźny piątek do maksimum, wyróżnij się i pokaż swój profesjonalizm! Nie oznacza to oczywiście, że powinnaś założyć białą koszulę i czarny żakiet. Tzw. overdressing (ubieranie się zbyt elegancko do okazji) jest niewskazany, a wręcz nieprofesjonalny w takich sytuacjach. Zamiast tego, udekoruj swój zwyczajowy strój biurowy ciekawymi dodatkami! Apaszki, bransoletki i wstążki do włosów, których nie założyłabyś na co dzień, potrafią odmienić kreację, zachowując jej elegancki charakter.

W biurze powinnaś nosić przede wszystkim to, co pozwoli Ci na efektywne wykonywanie swojej pracy. Żakiety, koszule i sukienki biznesowe są niezbędne, kiedy często spotykasz klientów lub pracujesz na szczeblu zarządzającym, ponieważ pomagają w budowaniu autorytetu. Jeśli w pracy więcej czasu spędzasz przed komputerem, niż kontaktując się twarzą w twarz, postaw na „wygodną elegancję” – swetry, kardigany i komfortowe, casualowe koszule z indywidualnymi akcentami.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły