Czyszczenie biur i powierzchni przemysłowych kosztuje od 3 do 6 zł za metr kwadratowy miesięcznie. W przypadku niewielkiej powierzchni to trzeba zapłacić co najmniej 1500zł miesięcznie. Dlatego maszyny czyszczące są dobrą inwestycją zarówno dla małych firm, jak i dla zakładów wielkopowierzchniowych.

Szorowarka – budowa i działanie

Szorowarki to maszyny czyszczące jednotarczowe bez funkcji odsysania. W głowicy urządzenia umieszczony jest silnik napędzający okrągłe szczotki szorujące, które czyszczą podłogi poprzez ruch obrotowy. Jednotarczowa szorowarka pozbawiona jest silnika ssącego oraz listwy ssącej tworzących układ odsysający. Układ ten ma za zadanie osuszać podłogę w trakcie czyszczenia. W związku z brakiem tego systemu, po użyciu szorowarki na mokro, należy na powierzchni użyć odkurzacza do zbierania wody lub automatu szorująco-zbierającego, jak np. na powierzchniach pobudowlanych wymagających czyszczenia na mokro oraz zebrania pyłów.

Niektóre firmy produkujące maszyny sprzątające w kategorii szorowarek zawierają także automaty czyszcząco-osuszające, czyli maszyny czyszczące z funkcją mycia na mokro oraz zasysania. Przez wielu producentów automaty szorująco-zbierające również definiowane są jako szorowarki.

szorowarki-kablowe.jpg

Jakie parametry techniczne ma szorowarka?

Maszyny sprzątające charakteryzują się taki parametrami jak:

  • prędkość obrotowa,
  • szerokość robocza,
  • waga urządzenia.

Popularną szerokością pracy jest szerokość 16 cali jak np. w szorowarce Numatic NPR1515. Jest to polecany model ze względu na swoje dane techniczne:

  • moc silnika: 1500 W,
  • zasilanie: 230 V,
  • obroty: 150 obrotów na minutę,
  • szerokość szczotki: 450 mm,
  • szerokość padu: 16 cali,
  • zasięg pracy: 32 m,
  • waga: 40 kg,
  • wymiary: 1250x580x460 mm.

Pod nazwą szerokości pracy kryje się szerokość szczotki szorującej. Na skuteczność usuwania zabrudzeń z czyszczonej podłogi wpływa waga urządzenia. Im cięższe maszyny czyszczące, tym wydajność czyszczenia jest lepsza. Standardowa waga to około 30 kg. Pozwala ona szorowarce na usunięcie większości zabrudzeń. Dodatkową opcją przy szorowarkach jednotarczowych jest możliwość dociążenia ich dodatkowym ciężarkiem. Maszyny czyszczące do podłóg pracują z prędkością roboczą w zakresie od 120 do 230 obrotów szczotki na minutę. Parametr ten zależy od modelu urządzenia. Wyższe obroty nie gwarantują dokładniejszego usunięcia zabrudzeń z posadzki.

Szczotki szorujące – jakie są możliwości?

Standardowe maszyny sprzątające wyposażone są w szczotki szorujące wykonane z włosia polipropylenowego. Szerokość włosa wynosi około 0,6 mm. Takie szczotki idealnie sprawdzają się przy nierównych powierzchniach posadzek np. takich, które mają głębokie fugi. Do sprzątania powierzchni mikroporowatych czy gładkich i usunięcia nagromadzonych warstwowo zanieczyszczeń polecane są pady czyszczące. Mocuje się je do urządzenia za pomocą uchwytu padów zwanego też trzymakiem padów lub padholderem. Gdy do szorowarki zostanie założony pad przeznaczony do polerowania podłóg, to można jej użyć jako froterki wolnoobrotowej do likwidacji smug na podłodze.

szorowarka-1500s.jpg

Szorowarkę jakiej firmy wybrać?

Do najbardziej znanych i polecanych firm produkujących szorowarki należy firma Numatic. Jej flagowy produkt to prosty w konstrukcji i bezawaryjny nawet w najcięższych warunkach model Numatic BMD 1000 i Numatic BMD1200S. Ich następcami są modele Numatic NPR 1515 oraz Numatic NR1500S. Można je znaleźć na stronie: http://szorowarki24.pl/ . Tam znajdują się dokładne dane techniczne każdego z tych urządzeń. Wszystkie szorowarki tej firmy mają przekładnię planetarną, która jest zatopiona i pracuje w oleju. Olej zamknięty jest w hermetycznej obudowie.

Do popularnych modeli należy również szorowarka dwubiegowa Numatic NRT 153HD. Pracuje ona w zakresie od 150 do 300 obrotów na minutę. W ofercie tej firmy znaleźć można również lekkie urządzenia do zastosowań półprofesjonalnych i domowych np. modele Numatic NLL 332, Numatic NLL 415.

Posiadanie dobrej jakości maszyny czyszczącej w firmie to rozwiązanie, dzięki któremu z łatwością można utrzymać czystość w firmie. Prowadzenie maszyny nie wymaga uprawnień, lecz jedynie szkolenia. Dodatkowo termin sprzątania nie jest dyktowany przez dostępność firmy sprzątającej.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki