Powiedzenie, że sprzątanie po pracy jest istotne to dość banalny truizm. Jednak są takie okoliczności, w których od dobrze przeprowadzonego czyszczenia zależy znacznie więcej, niż pozytywne, estetyczne wrażenia. Takim przypadkiem jest na przykład mycie naczyń laboratoryjnych – które dzień po dniu służą jako narzędzia pracy z kolejnymi odczynnikami. A jak wiadomo, chemia to bardzo precyzyjna nauka, w której najdrobniejsze szczegóły wpływają często na przebieg wypadków.

Szkło laboratoryjne czyli nietypowe naczynia

Podobnie jak w przypadku prac domowych, czas nie jest sprzymierzeńcem tego, kto zamierza zabrać się za czyszczenie szkła laboratoryjnego. Najlepiej zabrać się za to jak najrychlej: gdy tylko dane naczynie przestaje uczestniczyć w przeprowadzaniu reakcji i nie asystuje przy działaniach pracownika. Jeśli do mycia nie można przystąpić od razu, wypada przynajmniej namoczyć, ponieważ zaschnięte odczynniki będzie później jeszcze trudniej usunąć. W co zatem warto się uzbroić, by właściwie wyczyścić takie akcesoria? Oto podpowiedzi:

  • woda i mydło – często to wystarczający oręż, lecz niekiedy przydadzą się nieco mocniejsze detergenty

  • konkretne rozpuszczalniki – dobrane bezpośrednio do odczynników, które znajdowały się wewnątrz naczyń. Rozpuszczalnikami są między innymi roztwory kwasów lub zasad. Wypada zastosować je w pierwszej kolejności, a następnie potraktować szło wodą z mydłem (lub detergentem)

  • mieszanina chromowa – przyda się do czyszczenia naczyń, w których przeprowadzano reakcje spalania

  • woda destylowana – tą oczyszczoną cieczą można w idealny sposób wypłukać mydliny i resztki substancji, które posłużyły do mycia szkła. Płukanie zwykłą, bieżącą wodą, wypada powtórzyć 5 razy, ale ostatnie płukanie powinno odbywać się przy udziale właśnie wody destylowanej.

  • specjalne szczotki – by w sposób mechaniczny pozbyć się wyjątkowo upartych zabrudzeń.

Szkło laboratoryjne musi pozostawać sterylnie czyste – a nawet proces czyszczenia, gdy niewłaściwie przeprowadzany, może naruszyć tę kruchą równowagę. Z uwagi na to naczynia tego typu należy pozostawić do wyschnięcia. Wycieranie jakąkolwiek tkaniną czy suszenie ciepłym powietrzem może zniweczyć cały wysiłek włożony w czyszczenie szkła. Więcej na temat szkła laboratoryjnego znajdziesz tutaj: https://www.equimed.com.pl/.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły