Wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób zoptymalizować koszty w firmie, aby zagwarantować jej bezpieczeństwo finansowe. Duże koszty zawsze generuje flota, nawet najmniejsza, a wśród nich największym wrogiem jest nadmierne zużycie paliwa.

Utrzymanie w firmie nawet najmniejszej floty, a nawet jednego czy dwóch samochodów, zawsze generuje koszty. Już sam zakup pojazdu często wiąże się nie tylko z jednorazowym obciążeniem finansowym, ale czasami z koniecznością regularnego spłacania rat kredytu czy rat leasingowych. Oczywiście wydatki można nieco obniżyć poprzez optymalizację podatkową, ale to nie załatwia całej sprawy. Pozostaje jeszcze wiele innych wydatków związanych z utrzymaniem floty. Najczęściej wymienia się tutaj kwestie administracyjne, serwisowanie samochodów, ich ubezpieczenie, ale zawsze największe wydatki związane są z paliwem.

Co generuje nadmierne zużycie paliwa?

Oczywiście każdy użytkowany samochód generuje koszty i potrzebuje paliwa. Problem polega jednak na tym, że niekiedy dwa identyczne auta, pokonujące trasy o podobnej długości, zużywają różne ilości paliwa. Bez odpowiednich narzędzi przedsiębiorca może tylko spekulować, dlaczego tak się dzieje. Dopiero monitoring GPS i montaż odpowiednich czujników jest w stanie dać precyzyjną odpowiedź. W wielu przypadkach powodem nadmiernego zużycia paliwa jest po prostu styl jazdy kierowcy. Zbyt dynamiczne prowadzenie pojazdu, nagłe przyspieszenia i hamowania, jazda na nieodpowiednim biegu itp. skutecznie przyczyniają się do większego spalania. Rozwiązaniem jest wyrobienie nawyku ekonomicznej jazdy i eco drivingu. Jednak większe zużycie paliwa może także być powodowane wieloma innymi czynnikami, od technicznego stanu auta po nieuczciwe praktyki pracownika.

Jak kontrolować paliwo?

Trudno wprowadzać oszczędności na zakupie paliwa, skoro nie wiadomo, co powoduje jego nadmierne zużycie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą zaawansowane systemy monitoringu pojazdów (np. SATIS). W takich narzędziach najpierw dokonuje się odczytu danych na przykład z sond paliwowych, przepływomierzy, pływaków fabrycznych, magistrali CAN itd. Potem specjalne oprogramowanie przetwarza te dane według specjalnych algorytmów i określonych przez użytkowników parametrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można porównywać spalanie poszczególnych samochodów firmowych, sprawdzać które trasy generują największe zużycie paliwa itp.

Systemy monitoringu to narzędzia, które pozwalają znaleźć przyczynę nadmiernego zużycia paliwa w firmie i ułatwiają optymalizację wydatków. Wdrożenie takich rozwiązań może zredukować koszty floty nawet o 30% i tym samym pomoże w szukaniu oszczędności.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły