Żadna strona internetowa nie może działać bez domeny. Jej wybór może mieć ważne znaczenie dla działań SEO, ale również dla rozpoznawalności serwisu www wśród użytkowników. Dlatego wybór domeny nie powinien być dziełem przypadku.

Jak wynika z danych NASK, które zarządza domenami w Polsce, w naszym kraju zarejestrowanych jest obecnie ponad 2,5 mln domen o różnym rozszerzeniu. Ich ilość szybko się zwiększa z roku na rok, co tylko świadczy, że w internecie powstaje coraz więcej serwisów i coraz częściej biznes duży oraz mały nie może się obejść bez obecności online. Tego zresztą oczekują współcześni konsumenci. Jednak bez domeny obecność w internecie jest niemożliwa.

Czym jest domena i jej rodzaje?

Domena to nic innego, jak niepowtarzalny adres w internecie, pod którym znajdą naszą stronę www lub aplikację użytkownicy. Jej istotą jest unikalność. Nie ma dwóch identycznych domen. Niestety, ma to również te złą stronę, że wiele atrakcyjnych adresów jest już zajętych. Nazwy domen, które my widzimy, są tłumaczone przez system DNS na adresy IP serwerów. W internecie funkcjonuje wiele różnych domen. Na szczycie znajdują się domeny najwyższego poziomu, które dzielą się na krajowe (np. .pl, .de itd.) oraz funkcjonalne (np. .com, .org itd.).

Skąd wziąć domenę?

Aby zarejestrować domenę, należy znaleźć dobrego dostawcę, który umożliwi wygodne znalezienie internetowego adresu, a nawet zasugeruje jego różne warianty, gdyby wybrana nazwa okazała się zajęta. Potem wystarczy już tylko zarejestrować domenę. Warto rozróżnić sytuację, gdy kupuje się domenę, a nie rejestruje. To przypadek, gdy nabywamy domenę od kogoś, kto już ją wcześniej zarejestrował, ale to nieco inna historia. Tutaj warto podkreślić, że najlepiej wybierać dostawców, którzy mają bardzo szeroką ofertę domen, proponują również najnowsze domeny i sprzedają je w pakiecie z innymi usługami, co jest korzystniejsze cenowo (np. Domeny.pl).

Co zrobić z domeną po rejestracji?

Z zarejestrowaną domeną trzeba jeszcze coś zrobić. Oczywiście można nie wybierać żadnego serwera. Rejestracja domeny oznacza, że nabywamy po prostu wyłączne prawo do dysponowania pewnym adresem w internecie, ale wcale nie musimy od razu budować pod daną domeną strony www. Możemy taką domenę zaparkować i wyświetlać na przykład reklamy do czasu wykorzystania. Hosting domen to często usługa, którą oferują od razu rejestratorzy internetowych adresów. Wtedy wszystko można załatwić w ramach jednego panelu klienta i jednej faktury. Oczywiście domeny można bez problemu i dowolnie przenosić pomiędzy serwerami różnych dostawców.

Wybór domeny powinien być przemyślaną decyzją, ponieważ taki adres może wpływać pozytywnie na SEO. Do tego warto sprawdzić historię domeny i raczej unikać tych, które w przeszłości uznane były za spamerskie.

Więcej na: https://domeny.pl/

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły