Dla rekrutera liczy się nie tylko treść, ale również wygląd Twoich dokumentów aplikacyjnych. Czytelność i estetyka CV zwiększają szansę na zdobycie wymarzonej pracy, budując wizerunek profesjonalisty.

Poznaj popularne błędy w oprawie graficznej, popełniane przez kandydatów przygotowujących CV i naucz się ich unikać, by zdeklasować konkurencję.

Nieczytelna czcionka

Zbyt skomplikowane i wymyślne kształty liter zaburzą czytelność tekstu. Warto zdecydować się na prostsze, klasyczne fonty. Użyj Calibri, Ariala, Tahomy albo Verdany. Powszechnie stosowany Times New Roman nie sprawdzi się w przypadku CV – przerwy między znakami pisanymi Timesem są nierównomierne, co zakłóca porządek, który starasz się zachować. Zrezygnuj też z rzadko spotykanych czcionek – na komputerze Twojego potencjalnego pracodawcy może po prostu ich nie być. Zadbaj o zachowanie właściwych proporcji. Czcionka powinna mieć odpowiednią wielkość – od 10 do 12 punktów. Za mała czcionka utrudnia odczytywanie treści i sugeruje, że kandydat chciał zmieścić w CV zbyt wiele informacji. Przesadnie duże znaki dają do zrozumienia, że osoba tworząca dokument posiada niewiele doświadczenia i umiejętności nadających się do opisania, co próbuje w nieporadny sposób ukryć.

Nieuporządkowany układ treści

Chaotycznie zredagowane CV nie będzie najlepszą wizytówką. W przypadku nieprzejrzystego tekstu, wyszukanie konkretnych informacji stanie się uciążliwe i może zniechęcić rekrutera. Podziel więc treść na sekcje – dane osobowe, doświadczenie, wykształcenie, umiejętności, kursy, zainteresowania itp. Uporządkuj je według istotności, ustawiając nagłówki, wypunktowania i dzieląc tekst na mniejsze segmenty.

Nieodpowiednie zdjęcie w CV

Zdjęcie należy wkleić do CV a nie dodatkowo załączać w osobnym pliku. Fotografie o kiepskiej jakości, niewłaściwym rozmiarze – zbyt duże lub małe – i ponurej kolorystyce nie dodają dokumentowi atrakcyjności. O wiele korzystniej i bardziej profesjonalnie zaprezentują się zdjęcia ostre, o wielkości dostosowanej do objętości arkusza oraz umiejętnie wkomponowane w tekst. Wybieraj wyłącznie zdjęcia oficjalne, biznesowe – fotografie z wakacji pozostaw w prywatnym albumie.

Niesformatowany tekst

Nieuporządkowany, niewyjustowany, nieumiejętnie podzielony tekst, z kilkoma różnymi rozmiarami i typami czcionek, nie zrobi najlepszego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Może być odebrany jako przejaw lenistwa, niedbalstwa, a nawet lekceważącej postawy. Obecność błędów związanych z formatowaniem w szacie graficznej dokumentu podważa umiejętność obsługi edytorów tekstu, którą kandydaci tak często chwalą się w CV. Zadbaj o swój wizerunek i dopilnuj, by w kwestii formatowania Twój zawodowy życiorys nie wzbudzał zastrzeżeń.

Nadmiar dekoracji

Swojego CV nie ozdabiaj grafikami (w tym clipart), animacjami ani banerami. Unikaj też kolorowych czcionek, szczególnie tych w barwach obniżających czytelność tekstu. Jedynymi ozdobnikami, na jakie możesz sobie pozwolić przy tworzeniu CV, są pogrubienia, wypunktowania, albo dekoracyjna ramka – także prosta w formie.

Kolorowe tło CV

Ustawienie kolorowego tła to nie najlepszy sposób na wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Spowoduje przede wszystkim problemy z odczytaniem informacji zawartych w dokumencie. Wzbogacenie wyglądu CV za pomocą barw okaże się trafionym pomysłem, o ile zachowasz umiar. Nagłówki albo ramka do zdjęcia – w tych miejscach nie zaszkodzi odrobina koloru.

Profesjonalnie opracowane CV przyciąga uwagę i pomaga wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy. Dzięki zastosowaniu opisanych wskazówek zadbasz o atrakcyjny wygląd dokumentu i ułatwisz rekruterowi zapoznanie się z jego treścią.



MK
Materiał powstał we współpracy z praca.money.pl.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki