Transport ponadgabarytowy to przewóz ładunków o niestandardowych wymiarach. Spedycja towarów o dużych gabarytach albo niestandardowej ciężkości wymaga wcześniejszych przygotowań, dlatego aby przebiegał bezpiecznie i bez problemów warto przygotować się do niego wcześniej.

Co warto wiedzieć o transporcie ponadgabarytowym? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi transportu i spróbujemy wyjaśnić wszystkie nurtujące kwestie z nim związane.

Transport ponadgabarytowy to przewóz ładunków o niestandardowych wymiarach. Spedycja towarów o dużych gabarytach albo niestandardowej ciężkości wymaga wcześniejszych przygotowań, dlatego aby przebiegał bezpiecznie i bez problemów warto przygotować się do niego wcześniej. Co warto wiedzieć o transporcie ponadgabarytowym? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi transportu i spróbujemy wyjaśnić wszystkie nurtujące kwestie z nim związane.

 

Transport ponadgabarytowy w kilku zdaniach

Ustawa o transporcie drogowym oraz Prawo o ruchu drogowym szczegółowo określają, jakie pojazdy zaliczane są do transportu ponadgabarytowego oraz w jaki sposób powinien przebiegać taki transport.

 

Dopuszczalne wymiary zestawu pojazdów transportowych:

  • Masa całkowita: 40 t
  • Szerokość: 2,55 m
  • Wysokość: 4 m
  • Długość: 16,5 m dla ciągnika siodłowego z naczepą lub 18,7 m dla ciężarówki z naczepą

 

Transport ponadgabarytowy wymaga również niepodzielności ładunku. Oznacza to, że jeden zestaw pojazdów może przewieźć tylko jeden ładunek, a nie kilka jednocześnie, nawet jeśli parametry mieszczą się w normie.

 

Logistyka i organizacja transportu ponadgabarytowego

Przygotowanie transportu ponadgabarytowego ze względu na swoją specyfikę wymaga wcześniejszych przygotowań. Firma spedycyjna, która zajmuje się tego typu usługami powinna zadbać zarówno o kwestie techniczne, jak i o zaplecze prawne. W związku z tym proces planowania transportu jest wieloetapowy i dlatego warto powierzyć go profesjonalistom. Co powinno znaleźć się w takim planie?

  • Organizacja odpowiednich pojazdów i naczep, które będą w stanie przewieźć ładunek o niestandardowych wymiarach. Dodatkowym atutem będą rampy najazdowy oraz uchwyty, które pomogą w załadunku i rozładunku, a także zwiększą bezpieczeństwo transportu.
  • Określenie trasy przewozu. Trasa powinna być zaplanowana w taki sposób, aby bezpiecznie i sprawnie przewieźć dany ładunek. Warto zwrócić uwagę na elementy, które mogą utrudniać transport, takie jak ronda, tunele, słupy czy wąskie ulice oraz na fakt, że niektóre drogi mają ściśle określoną wartość siły nacisku na jezdnię, którą transport ponadgabarytowy może przekraczać.
  • Określenie czasu przejazdu. Transport ponadgabarytowy może poruszać się z określoną prędkością, dlatego cały przejazd trwa dłużej niż przejazd standardowy. Warto uwzględnić to w procesie planowania.
  • Organizacja odpowiednich zezwoleń. Przejazd pojazdów nienormatywnych wymaga odpowiednich zezwoleń, które wydawane są w siedmiu kategoriach w zależności od rodzaju i wymiarów ładunku.
  • Organizacja ubezpieczeń. Ubezpieczenia są niezbędnym elementem, które zabezpieczają transport w razie jakichkolwiek trudności podczas przejazdu.

 

Przewóz ładunków o niestandardowych wymiarach wymaga nie tylko znajomości przepisów i procedur, ale także specjalnego przygotowania, dlatego warto transport ponadgabarytowy zaplanować wcześniej i powierzyć go wykwalifikowanej firmie spedycyjnej. Firma SPT zajmuje się przewozem towarów ponadgabarytowych - całość oferty dostępna jest na stronie https://spt24.eu serdecznie zapraszamy!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki