Starając się o przyjęcie na praktyki lub ubiegając się o staż w danej firmie, możemy zostać poproszeni o przesłanie dokumentów aplikacyjnych. Jak stworzyć profesjonalne CV, które zwróci uwagę pracodawcy i zwiększy nasze szanse w dalszym etapie rekrutacji?

Określ swoje oczekiwania zawodowe

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad dodaniem do CV informacji na temat naszych planów na przyszłość. Krótki opis zamiarów odnośnie kierunku rozwoju kariery bywa dla rekrutera źródłem cennej wiedzy. W ten sposób z łatwością sprawdzi, czy oczekiwania i dążenia kandydata pokrywają się z profilem działalności firmy. Niewykluczone, że pracodawca w przyszłości zatrudni osobę odbywającą u niego praktyki na jej wymarzonym stanowisku, przyczyniając się wcześniej do zdobycia przez nią odpowiednich zdolności i kompetencji.

Przedstaw wykształcenie i umiejętności

W przypadku ludzi młodych, nieposiadających jeszcze doświadczenia w danej branży, najważniejszym elementem CV oraz jego podstawowym atutem powinna być sekcja prezentująca wykształcenie i kwalifikacje. Należy umieścić informacje o ukończonych szkołach, kierunkach studiów, odbytych kursach i szkoleniach. Opisując swoje umiejętności, najlepiej skupiać się na tych szczególnie docenianych w konkretnej profesji i mogących sprzyjać sprawnemu wykonywaniu przyszłych obowiązków. Wśród zdolności bardziej uniwersalnych, nie należy pomijać znajomości języków obcych (wraz ze wskazaniem poziomu zaawansowania) ani obsługi komputera i programów biurowych.

Scharakteryzuj swoje aktywności i wyeksponuj osiągnięcia

W CV na praktyki albo tym stworzonym na potrzeby poszukiwania stażu, z racji braku doświadczeń zawodowych, kandydaci powinni zawrzeć w swojej aplikacji informacje o działalności w kołach zainteresowań, stowarzyszeniach, wolontariatach, samorządach szkolnych i studenckich. Warto wspomnieć także o zrealizowanych projektach edukacyjnych, współorganizowanych konferencjach, spotkaniach popularyzatorskich, targach oraz o zdobytych nagrodach. Jeśli kandydat na praktyki lub staż pracował dotąd dorywczo, w CV można scharakteryzować pełnione wówczas obowiązki, zakres odpowiedzialności albo umiejętności, jakie zdobył w trakcie wykonywania konkretnych zadań. W opisie należy skupiać się na swoich cechach i posiadanych kompetencjach miękkich. Rzetelność, punktualność, pomysłowość czy komunikatywność są doceniane przez wielu rekruterów. Trzeba przy tym pamiętać, by nie ubarwiać zbytnio swojej charakterystyki – przyszły pracodawca z łatwością zweryfikuje prawdziwość opisu.

Wspomnij o zainteresowaniach

Ciekawie zaprezentowane zainteresowania mogą być kolejnym punktem, dzięki któremu młode osoby – nieposiadające zbyt dużego doświadczenia – mają szansę na przyciągnięcie uwagi rekrutera. Zajmująco lecz zwięźle opisane pasje staną się najlepszym dopełnieniem całej aplikacji, pozwalając czytelnikowi trochę lepiej poznać kandydata i przekonać się o jego zaangażowaniu.

Praktyki lub staże to doskonałe okazje do zdobycia doświadczenia, tak cennego na współczesnym rynku pracy. Korzystając z powyższych wskazówek, napiszesz CV pozwalające wyróżnić się spośród pozostałych zgłoszeń i zbudujesz wzbudzający zaufanie, profesjonalny wizerunek.

Więcej porad na temat poszukiwania pracy i rozwoju kariery zawodowej znajdziesz w serwisie praca.money.pl.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki