Program ERP to szansa na redukcję ponoszonych przez przedsiębiorstwo kosztów oraz uzyskanie upragnionej przewagi konkurencyjnej.

Jednak, aby firma faktycznie mogła osiągnąć wyżej wymienione korzyści, musi w odpowiedni sposób dobrać i prawidłowo wdrożyć wspomniane oprogramowanie. Bez tego nie będzie możliwości, aby w pełni wykorzystać udogodnienia oferowane przez system ERP. Podstawą jest zatem dogłębna analiza potrzeb oraz dobranie odpowiedniego rozwiązania pod specyfikę przedsiębiorstwa. Należy wziąć pod uwagę również i to, że różne gałęzie przemysłu będą borykać się z odmiennymi problemami. Właśnie dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy dane rozwiązanie posiada narzędzia niezbędne konkretnej firmie. W tym artykule przypatrzmy się, w jaki sposób dobre dopasowanie instrumentów informatycznych, będzie wspierało firmę handlową.

Standaryzacja i automatyzacja procesów

Wdrożenie zintegrowanego systemu w całej organizacji oznacza przejrzystość procesów zachodzących w firmie. Kluczowe dane są wprowadzane globalnie. A to oznacza, że są one dostępne dla pracowników bez względu na ich miejsce w strukturze przedsiębiorstwa. Na jednym dokumencie może jednocześnie pracować więcej niż jedna osoba, co usprawnia wykonywanie zadań.

Ponadto oprogramowanie ERP przynosi realną oszczędność czasu i zasobów. Powtarzalne czynności, które przed wdrożeniem ERP były wykonywane ręcznie, mogą zostać w pełni lub częściowo zautomatyzowane. Dzięki temu pracownicy mogą przeznaczyć swój czas na inne zajęcia i poprzez to zwiększyć swoją efektywność. Automatycznie mogą być między innymi rozliczane marże oraz prowizje. I to już w chwili, kiedy wprowadzany jest odpowiedni dokument do systemu.

Również polityka cenowo—upustowa może być prowadzona w elastyczny sposób. Daje to szansę na zwiększenie zysków uzyskiwanych przez firmę. System jest w stanie obsługiwać skomplikowane przypadki poprzez łączenie różnych warunków handlowych. Nadaje on również priorytety poszczególnym krokom wyznaczania opustów. Automatycznie analizuje on i aktualizuje ustalone limity kredytowe, co pozwala na blokowanie dalszej sprzedaży zgodnie ze wcześniej ustalonymi wariantami. Wszystko to przekłada się na mniejsze obciążenie pracowników oraz wykluczenie potencjalnych, ludzkich błędów.

 

Magazyn sprawnie zarządzany przez system ERP

Dobra organizacja pracy magazynu to jeden z kluczowych elementów firm z branży handlu i dystrybucji. Od jego sprawnej pracy zależy czas wydawania towarów oraz liczba niezbędnych do obsługi pracowników. Magazyn wspierany przez system ERP jest w stanie wyeliminować większość pomyłek asortymentowych.

ERP umożliwia w zasadzie pełną kontrolę nad magazynem. Znalezienie konkretnego indeksu nie przysparza większych problemów nawet nowozatrudnionemu pracownikowi. Ponadto możliwy jest nadzór pracy poszczególnych magazynierów, a każdy ruch wykonywany na magazynie jest możliwy jedynie przy jednoczesnym przekazaniu kodu kreskowego przypisanego do dokumentu. Sprawniejsze i łatwiejsze kompletowanie zamówień przekłada się na czas ich realizacji, a tym samym i na zadowolenie klientów, do których towar ostatecznie dociera.

Więcej o funkcjonalnościach, jakie ma system ERP, można przeczytać na stronie http://www.unit4.com/pl/produkty/erp . TETA ERP to jeden z najbardziej znanych systemów ERP w Europie i na świecie.

film-teta-erp.jpg

źródło: Teta ERP

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki