Agent celny pośredniczy między urzędem celnym a podmiotem dokonującym międzynarodowego obrotu towarów.

Praca na tym stanowisku wymaga spostrzegawczości, opanowania oraz posiadania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się agent celny i na czym polega specyfika jego profesji.

Zakres obowiązków

Z wykonywaniem zawodu agenta celnego wiąże się duża odpowiedzialność, dlatego że głównie od umiejętności osób trudniących się tym zajęciem zależy prawidłowe, zgodne z obowiązującym prawem, przeprowadzanie czynności związanych z obrotem towarowym między różnymi krajami. Agent koordynuje wszelkie czynności dotyczące odprawy celnej – sprawdza dokumenty dostawców, kontroluje legalność przewożonego towaru oraz sposób jego dostarczenia z zagranicy. Przygotowuje odpowiednie dokumenty celne, wnioski i pisma skierowane do urzędu celnego, zgłasza towary do odprawy (na etapie importu, eksportu i tranzytu), przyjmuje opłaty i dokonuje rozliczeń (VAT i akcyza) na potrzeby organów finansowych. Opracowuje też zgłoszenia i raporty w celach statystycznych. Ponadto sprawdza przesyłki pocztowe i namierza podmioty zatrudniające nielegalnych imigrantów.

Agent celny a celnik - różnice

Agent celny i celnik to dwie różne profesje. Celnik jest urzędnikiem państwowym, pracującym na rzecz danego kraju. Z kolei agent celny reprezentuje konkretną firmę dokonującą obrotu towarowego z zagranicą przed organami finansowymi i urzędem celnym. Pełni obowiązki przedstawiciela podmiotu gospodarczego, a zatrudnia go zwykle agencja celna.

Gdzie pracuje agent celny

Agent celny pracuje nie tylko na granicy kraju, ale również w jednostkach wewnętrznych. Wówczas zajmuje się przede wszystkim kontrolą przesyłek i nadzorem podmiotów mogących potencjalnie zatrudniać nielegalnych przybyszów zza granicy. Podstawowym miejscem pracy agentów celnych jest biuro agencji celnej oraz magazyn, w którym dokonuje się odprawy towarów. Osoby zajmujące się nadzorowaniem międzynarodowego obrotu towarów mogą pracować na zlecenie konkretnych firm (np. kurierskich) albo prowadzić własną działalność gospodarczą.

Wymagania

Ustawa z 9 maja 2014 deregulowano zawód agenta celnego i ułatwiono do niego dostęp. Dokument znosi obowiązek zdania egzaminu w Ministerstwie Finansów, by otrzymać wpis na listę agentów celnych. Aby uzyskać wspomniany wpis, kandydat powinien posiadać pełną zdolność do czynności prawnej, jak również odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, być niekaranym za przestępstwo skarbowe, wykroczenia przeciw mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu itp. Co więcej, kandydat ubiegający się o wpis na listę powinien musi zgłosić swój wniosek o wpis odpowiednim organom. Aby zostać agentem celnym, niezbędne będzie także właściwe wykształcenie – co najmniej średnie. Najbardziej oczekiwane to wyższe prawnicze lub ekonomiczne.

Agent celny, nadzorujący prawidłowe przeprowadzenie czynności wiążących się z obrotem towarowym z zagranicą, musi posiadać wiedzę z zakresu podatków oraz prawa, między innymi wymogów sanitarnych i farmaceutycznych. Od umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia agenta zależy jego wynagrodzenie. Średnie zarobki na tym stanowisku to 4100 złotych brutto, co może zachęcać osoby zainteresowane pracą w opisanej branży.

Sprawdź oferty pracy dla agenta celnego na: https://praca.money.pl/oferty/agent-celny/.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki