Nawet pracownikom o długim stażu zawodowym zdarza się w końcu rozwiązać umowę o pracę.

Oczywiście są osoby, które całą swoją karierę wiążą tylko z jednym przedsiębiorstwem. Natomiast obecnie nie jest to już sytuacja tak często spotykana, jak kiedyś. Dlatego też warto mieć przynajmniej podstawowe informacje na ten temat. Co trzeba wiedzieć?

Dlaczego dobrze jest orientować się w przepisach dotyczących okresu wypowiedzenia?

Im dłużej jesteśmy związani z danym przedsiębiorstwem, tym dłuższy jest okres wypowiedzenia. Niektórzy o tym zapominają i sądzą, że w każdym momencie, tak z dnia na dzień, bez problemu mogą zrezygnować z pracy. Muszą pamiętać o tym szczególnie osoby, które poszukują nowego stanowiska jeszcze w momencie, gdy są związani z innym pracodawcą. Informacja o tym, jak wcześnie można rozpocząć przygodę w nowej firmie, jest bardzo istotna i czasem decyduje o tym, czy zostaniemy przyjęci, czy też nie.

Ile wynosi okres wypowiedzenia?

Jest on różny zależnie od tego, czy umowa jest na czas określony, nieokreślony, czy też okres próbny. W pierwszych dwóch przypadkach mowa o dwóch tygodniach, jeśli pracownik pełnił swoje obowiązki krócej niż sześć miesięcy. Z kolei, gdy przepracował więcej, aniżeli pół roku, to okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc. Jeżeli natomiast czas pracy to przynajmniej trzy lata, wtedy obowiązują trzy miesiące. Jak ta sytuacja przedstawia się dla osób, które są zatrudnione na okres próbny? Maksymalnie są to dwa tygodnie, w przypadku trzech miesięcy umowy próbnej. Następnie czas wypowiedzenia wynosi tydzień lub trzy dni robocze, kiedy jest to odpowiednio powyżej lub poniżej dwóch tygodni.

Czy okres wypowiedzenia zaczyna się zaraz po dniu jego wręczenia?

Istotną wiadomością jest to, że rozpoczęcie okresu wypowiedzenia nie liczy się od następnego dnia po jego dostarczeniu, czy też dacie widniejącej na dokumencie, ani po jego podpisaniu. Otóż jeśli mowa o okresie liczonym w tygodniach, to początek określa się na sobotę, bez względu na to, czy jest to dzień pracujący, czy wolny. Natomiast w przypadku obowiązującego miesiąca lub trzech, jest to początek kolejnego miesiąca kalendarzowego.

Dla osób, które planują zrezygnować ze swojego obecnego miejsca zatrudnienia, powyższe informacje na pewno będą bardzo przydatne. Jednak nie tylko one, ponieważ kwestie urlopu, jak i ekwiwalentu pieniężnego za jego niewykorzystanie także są ważną sprawą. Jeżeli chodzi o dni wolne, na szczęście coraz więcej firm decyduje się na pomocne i przejrzyste aplikacje, jak inewi.pl, dzięki którym łatwiej jest się w swojej sytuacji rozeznać. Wszystko za sprawą wygodnej funkcji zarządzania urlopami. Natomiast nie zmienia to faktu, że powinno się znać obowiązujące przepisy, które dotyczą pracowników. Potrzebną wiedzę łatwiej zdobyć czytając, chociażby artykuły na ten temat. Przykładowy, z którym warto się zapoznać, znaleźć można tutaj: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki