Mając pomysł na sklep internetowy w pewnym momencie będziemy musieli zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania technicznego. Do wyboru mamy SaaS oraz Open Source.

Co warto wybrać – sklep w chmurze czy na własnym serwerze?

Sklep w modelu SaaS – wady i zalety

Prowadzenie biznesu za pomocą sklepu w chmurze kusi sporą część potencjalnych klientów. Dzieje się tak dlatego, iż za opłatę abonamentową dostajemy dostęp do serwera, który jest gotowy do działania. Otrzymujemy motywy, wtyczki oraz inne niezbędne narzędzia, które potrzebne są do założenia sklepu. Niewątpliwie jest to proste rozwiązanie. Wystarczy zapłacić za dostęp do serwera SaaS i możemy rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą online.

Niestety takie rozwiązanie ma też swoje wady. Po pierwsze serwer w chmurze ogranicza nas w bardzo mocny sposób. Załóżmy, że na rynek wchodzi nowa metoda płatności, która pożądana jest przez wielu użytkowników. Wybierając e-sklep na własnym serwerze możemy dodać odpowiednią wtyczkę lub moduł, który obsłuży nam nowy model płatności w dowolnym momencie. W przypadku serwera działającego w chmurze takiej możliwości nie mamy. Musimy poczekać na to, aż usługodawca stwierdzi, że warto wprowadzać ten system do siebie. Oczywiście jest to tylko przykład. W ten sposób możemy zostać ograniczeni na wielu płaszczyznach. Jest to największa wada SaaS.

Sklepu działającego na module SaaS nie rozwiniemy oraz nie rozbudujemy w taki sposób, w jaki możemy to zrobić stawiając sklep na własnym serwerze Open Source. Jest to ogromne ograniczenie dla przedsiębiorcy. W pewnym momencie w miarę rozwoju sklepu okazać się może, że po prostu nie ma możliwości, by wdrożyć coś, co jest nam bardzo potrzebne.

Sklep na własnym serwerze – wady i zalety

Open Source to darmowe oprogramowanie, które możemy dobrowolnie dostosowywać do swoich potrzeb. Jednakże odpowiednie jego wdrożenie oraz administracja to kosztowny biznes. Pomimo wysokich kosztów okazuje się, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie od serwera w chmurze. Decydując się na przykład na Magento tak naprawdę nie mamy żadnych ograniczeń. W dowolnym momencie możemy edytować i rozbudowywać nasz własny sklep internetowy. Skrypty Open Source charakteryzują się tym, że są niezwykle przyjazne użytkownikowi oraz są seo-friendly, co oznacza, że pozycjonuje się je o wiele łatwiej, niż e-sklepy na SaaS-ie.

Wadą sklepu na własnym serwerze są na pewno koszty, które trzeba ponieść. Wdrożenie systemu na serwer oraz późniejsza jego administracja to kosztowny biznes.

Sklep w chmurze czy na własnym serwerze?

O tym co warto wybrać decyduje to jak duży sklep chcemy zrobić. Jeżeli planujemy otwarcie małego e-sklepu to SaaS wydaję się być lepszym rozwiązaniem. Niskie koszty wdrożenia oraz prosta obsługa to coś, co docenia początkujące osoby. Rozwiązanie Open Source jest świetną propozycją dla tych, którzy planują założenie dużego sklepu internetowego i nie chcą mieć żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o skalowalność oraz rozbudowywanie strony.

Dowiedz się więcej o sklepach internetowych na własnym serwerze na Smartbees.pl.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły