Wyjazd za granicę w celach zarobkowych bywa kuszącą propozycją. Do podjęcia decyzji nierzadko zachęcają wysokie zarobki, a także możliwości rozwoju, poznawania świata i nowych ludzi, a wreszcie – ćwiczenie języka obcego.

Ponieważ jednak jest to poważna decyzja, warto się nad nią dobrze zastanowić.

Motywacje do wyjazdu za granicę bywają różne. Zdarza się, że niektórzy wybierają takie rozwiązanie ze względu na trudności w znalezieniu pracy w Polsce, inni potrzebują całkowitej zmiany w życiu, a jeszcze inni wybierają zagraniczny rynek pracy, aby się rozwijać i poznawać nowych ludzi oraz inne kultury. Podjęcie decyzji o wyjeździe z całą pewnością wpływa na całe życie, dlatego warto dobrze zastanowić się przed tak ważnym krokiem rozważając wszystkie za i przeciw. Odnalezienie się w obcym kraju, znalezienie odpowiedniej pracy, przełamanie bariery językowej, a wreszcie tęsknota za rodziną i bliskimi – wszystko to może być trudniejsze, niż się wydaje. Czy warto wyjeżdżać za granicę do pracy?

 

 

Praca za granicą ma niewątpliwie wiele zalet, a najważniejszą z nich wcale nie muszą być wysokie zarobki. Wyjazd do innego kraju to przede wszystkim okazja, aby poznać świat, zwiedzić znane zabytki, poczuć atmosferę danego miejsca i podszkolić język obcy, nawet jeśli dobrze sobie z nim radzimy. Tego wszystkiego nie sposób osiągnąć podczas żadnej wycieczki turystycznej, nawet tej dłuższej. Nic więc dziwnego, że na taki krok często decydują się młodzi ludzie, którym zależy nie tylko na wysokich zarobkach, ale również zdobywaniu kwalifikacji i doświadczenia w zawodzie, a przy okazji – na poznawaniu świata i innych osób.

 

Na co uważać podczas poszukiwania pracy?

Osoby decydujące się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych bardzo często korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy. Rozwiązanie to daje większe poczucie bezpieczeństwa, jednak trzeba rozsądnie wybrać firmę, z którą zamierzamy nawiązać współpracę. Zgodnie z prawem nie może ona żądać od nas pieniędzy za znalezienie pracy, stąd też pobieranie opłat za pośrednictwo lub załatwianie formalności powinno wzbudzić naszą czujność. Złym znakiem jest też obiecywanie wysokich zarobków. Osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji, bez doświadczenia i znajomości języka raczej nie mają co liczyć na kokosy, a kolejne opłaty zazwyczaj prowadzą do utraty oszczędności. Inne rozwiązanie to skorzystanie z portali pozwalających skontaktować się z potencjalnym pracodawcą bez pośredników, jak np. CVspot.pl. Na podstawie informacji udzielonych podczas rejestrowania użytkownika tworzone jest CV w języku niemieckim, dzięki czemu pracodawcy ze Szwajcarii należący do bazy danych mają do niego dostęp.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki