Rewolucyjność kształtu koła jest już obecnie truizmem – ale mechaniczne części, nawiązujące do właściwości tej geometrycznej figury, wciąż ułatwiają człowiekowi życie na setki sposobów.

Obecności wielu z nich ludzie nie są świadomi, gdy trybiki są ukryte pod obudową urządzeń. Z kolei pomoc kółeczek lub rolek, które czynią wiele sprzętów mobilnymi, stała się już taką oczywistością, że łatwo zapomnieć o ich cichej obecności.

Tymczasem, z uwagi na wygodę, a nawet bezpieczeństwo korzystania z różnych urządzeń, nie można pozwolić sobie na zapominanie o tym, by dbać o kółka i rolki – dzięki którym rozmaite sprzęty poruszają się i usprawniają działania podejmowane na przykład w pracy.

Dlaczego regeneracja rolek do wózków jest ważna?

Rolki, umieszczane między innymi pod wózkami paletowymi lub meblami, można opisać jako specyficzny rodzaj kółek, przeznaczonych do podtrzymywania oraz przewożenia dosyć ciężkich lub bardzo licznych przedmiotów. Od standardowych kółek różnią się w zasadzie tylko szerszą powierzchnią toczną – dlatego przybierają bardziej walcowaty kształt.

Charakterystyczne właściwości fizyczne rolek sprawiają, że wyposażone w nie wózki nie są zwrotne, ale za to świetnie radzą sobie z przewożeniem rozmaitych przedmiotów. Bardzo istotnym elementem każdej rolki jest jej poliuretanowy bieżnik – dość gruba powłoka tworzywa sztucznego, które zabezpiecza rolkę i przydaje jej wartościowych właściwości.

Poliuretan to substancja pochłaniająca wstrząsy, odporna na działanie rozmaitych odczynników chemicznych, nieprzewodząca ciepła ani impulsów elektrycznych, niepozostawiająca śladów na podłożu. Przy tym wszystkim poliuretan jest materiałem dosyć trwałym, jednak wskutek regularnej eksploatacji jego warstwa będzie stawać się coraz cieńsza.

Regeneracja rolek do wózków to zabieg, który należy wykonywać regularnie, aby upewnić się, że używany sprzęt korzysta ze wszystkich dobrodziejstw, oferowanych przez odpowiednio grubą warstwę poliuretanu. Taki zabieg przeprowadzają między innymi firmy specjalizujące się w produkcji kółek i rolek, a sama procedura polega na usunięciu zniszczonej powłoki i oblaniu rolki nową warstwą tej substancji. Prosząc o taką regenerację, można często wybrać gęstość poliuretanu, by w ten sposób dostosować rolki do własnych potrzeb.