Coraz częściej trafiasz na hasło „dotacje na innowacje” i słyszysz o firmach, które w ten sposób zdobyły środki na rozwój.

Kusi ciebie, żeby pozyskać z funduszy europejskich dodatkowe finansowanie dla twojej firmy, ale nie wiesz jak to zrobić i co dokładnie oznacza termin „innowacja”? W takim razie ten artykuł jest dla ciebie!

W największym skrócie innowacyjność w firmie można opisać jako ciągłe ulepszanie na różnych możliwych polach. Wdrażanie czegoś nowego w ofercie produktowej lub usług, adaptacja nowych procesów i metod to szeroko rozumiane działania określane mianem innowacyjności. Dziś to nie tylko pretekst do uzyskania dotacji, ale też niezwykle pożądana cecha w biznesie. Innowacyjność pozwala zwiększyć konkurencyjność firmy i utrzymać wysoką pozycję na rynku.

Wybierz swoją innowację

Wyróżnia się kilka rodzajów innowacji. W zależności od profilu waszej działalności i od waszych możliwości mogą to być nowe rozwiązania technologiczne, które będą polegać na wprowadzeniu nowej metody wytwarzania produktu lub będą związane z nowymi metodami świadczenia usług. Innowacje produktowe to rozpoczęcie produkcji nowego produktu lub udoskonalenie tego, który był już wytwarzany w firmie. Innowacje organizacyjne to z kolei wdrażanie nowych rozwiązań, które usprawniają funkcjonowanie firmy. Ostatnim typem są innowacje marketingowe, które w praktyce mogą oznaczać zmianę wyglądu produktu albo wprowadzenie nowych sposobów sprzedaży, reklamy i promocji. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/

Innowacyjność w praktyce

Jak przełożyć innowacyjność na korzyści dla własnej firmy? Jeśli nie masz odpowiedniego zespołu, zbuduj go. Potraktuj innowacje projektowo, przeprowadź badania, zbierz dane, sprawdź możliwości. A potem zadbaj o wdrożenie projektu w życie. Alternatywnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy np. z ośrodkami naukowymi lub… zakupy. Patenty, licencje, innowacyjne oprogramowanie czy maszyny wprowadzą twoją firmę do innowacyjnego grona.

To się opłaca!

Wprowadzenie innowacji przynosi szereg korzyści, zwłaszcza finansowych. Po pierwsze istnieją dotacje na innowacje, które mają postać nieodpłatnego i bezzwrotnego wsparcia finansowego z programów unijnych. Można je wykorzystać na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników, zleconych usług badawczych, zużytych materiałów, amortyzacji sprzętu. Poza tym firmy wprowadzające innowacje mogą liczyć na ulgi podatkowe. Od podstawy opodatkowania mogą odliczyć część tzw. kosztów kwalifikowanych w wysokości nawet 50% tychże w przypadku małych i średnich firm, ale zapowiadane są już zmiany w przepisach, dzięki który od stycznia 2018 roku wszystkie firmy bez względu na rozmiar odliczą 100% kosztów kwalifikowanych, jeśli zostaną poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Spróbuj, bo naprawdę warto!

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły