Jest to zrozumiałe, że wszyscy pracownicy naukowi są odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznego i prawidłowego unieszkodliwiania wszystkich odpadów powstałych w trakcie ich pracy.

Niewłaściwe i nieodpowiedzialne usuwanie odpadów chemicznych z laboratorium jest zabronione przez prawo.

W niniejszym artykule zamieszczamy kilka użytecznych informacji na temat prawidłowej procedury usuwania laboratoryjnych substancji chemicznych. Ze względu na nowe prawodawstwo, coraz bardziej rygorystyczne kontrole środowiskowe i rosnące koszty unieszkodliwiania, istotne jest, aby stosowne procedury unieszkodliwiania zostały bezwzględnie respektowane.

Należy w szczególności zauważyć, że żaden materiał z poniższej listy nie powinien być spłukany do zlewu, ale warto wiedzieć, że są specjalne pojemniki laboratoryjne pozwalające na ich odizolowanie. Lista ta przedstawia się następująco:

  • Związki następujących pierwiastków: - antymon, arsen, bar, beryl, bor, kadm, chrom, kobalt, miedź, ołów, rtęć, molibden, nikiel, selen, srebro, tellur, talizm, cyna, tytan, uran, wanad i cynk

  • Organohalogenowe, organofosforowe lub organoestrogenne pestycydy, herbicydy triazynowe, wszelkie inne biocydy.

  • Cyjanki

  • Oleje mineralne i węglowodorowe

  • Trujące związki krzemoorganiczne, fosforany metali i pierwiastki fosforu

  • Fluorki i azotyny

Spalanie (Odpady rozpuszczalników)

Jeśli chodzi o to zagadnienie - wszystkie rozpuszczalniki organiczne, w tym mieszalne z wodą. rozpuszczalne odpady organiczne w tym większość organicznych substancji stałych oraz parafina i olej mineralny mogą być spalane, gdy stają się odpadami.

Pojemniki laboratoryjne na odpady laboratoryjne i odpady kontrolowane

Wszystkie odpady odpowiednie dla organu lokalnego, z wyjątkiem odpadów nadających się do recyklingu, są zwane "odpadami kontrolowanymi". Przedmioty z tej kategorii, które zawierają brudny papier, plastik, gumę i drewno, powinny być umieszczone w specjalnych pojemnikach na odpady – które winny być dostępne w każdym laboratorium i muszą będą zbierane przez personel sprzątający. Jednakże w każdym laboratorium muszą znajdować się również pojemniki laboratoryjne na niektóre przedmioty, które nie mogą być umieszczane w normalnych pojemnikach.

W tym specjalnym pojemniku na odpady należy umieścić:

 

  • wszystkie uszkodzone naczynia laboratoryjne,

  • wszelkie ostre przedmioty z metalu lub szkła,

  • wszelkie drobne proszki (najlepiej wewnątrz butelki lub słoika)

  • brudne probówki lub inne przedmioty lekko zanieczyszczone substancjami chemicznymi

Kontenery na odpady laboratoryjne muszą być opróżniane regularnie i nigdy nie mogą się przepełniać. W żadnym wypadku nie wolno wkładać żadnych przedmiotów ze szkła, ostrego metalu lub drobnego proszku do normalnego pojemnika na odpady laboratoryjne.

Artykuł powstał we współpracy z EQUIMED.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki