Domeny internetowe są nazwą, dzięki której można odnaleźć daną witrynę w sieci. Popularne końcówki to .pl, .com lub .net. Serwer jest fizycznym komputerem podłączonym do internetu, na którym można magazynować pliki, aplikacje lub witryny WWW.

Hosting natomiast to wydzielona przestrzeń na dysku. Elementy ważne przy zakupie usługi to uptime, backupy, pomoc techniczna, transfer oraz pojemność dyskowa.

Serwer, hosting i domena to podstawowe elementy działającej witryny WWW. Od sprawności tych usług zależy jakość prowadzonej strony.

Co to jest domena?

Domena internetowa to nazwa, po której można odnaleźć daną stronę WWW w sieci. Wpisuje się ją w pasku adresu przeglądarki. Jest to niezbędny element każdej witryny. Jeśli jeden użytkownik kupił daną domenę, to nikt inny nie ma prawa się pod nią zarejestrować. Nie można stosować znaków specjalnych, takich jak *, ^, #. Od niedawna strony mogą zawierać polskie znaki, jednak nie jest to często stosowane. Po adresie znajduje się końcówka, która najczęściej określa charakter strony lub kraj jej pochodzenia. Najpopularniejsza wersja dla mieszkańców Polski to .pl, dla witryn międzynarodowych jest to .com, a dla stron organizacji rządowych - .gov.

Czym jest serwer?

Serwer to fizyczny komputer, który jest podłączony do internetu, dzięki czemu można na nim instalować aplikacje i usługi sieciowe. Na nim trzyma się pliki multimedialne lub publikuje się strony WWW. Na serwerach stosuje się zwykle jeden z następujących systemów operacyjnych: FreeBSD, GNU/Linux, OS X lub Windows Server 2012. Niektóre firmy hostingowe uruchamiają kilka komputerów internetowych, na których obsługuje się pocztę e-mail lub tworzy się kopie zapasowe. Klient może wydzierżawić fragment fizycznego serwera mieszczącego się w serwerowni firmy hostingowej lub kupić swój własny sprzęt. Wynajmując urządzenie, oszczędza się czas i pieniądze, jednak ogranicza się swoją niezależność.

Co to jest hosting?

Hosting jest przestrzenią na dysku na stałe podłączoną do sieci internetowej. W gestii firmy hostingowej jest zapewnienie dobrego stanu technicznego dysku głównego oraz wszystkich podzespołów. Warto też zadbać o ochronę danych personalnych i bezpieczeństwo połączenia przed przeciekami i atakami hakerów. Wybierając dobry hosting, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak: miejsce na dysku, transfer, pomoc techniczna, uptime oraz backupy. Popularne są też darmowe hostingi, które jednak mają małą przestrzeń dyskową, niski transfer oraz brak dostępu do bazy danych.