Dolar to bez wątpienia najważniejsza waluta w świecie biznesu. W dolarach dokonuje się większości międzynarodowych rozliczeń i określa się ceny produktów, na które jest największy popyt, takich jak żywność czy ropa naftowa.

Dolar ma także znaczącą pozycję na rynku walutowym Forex – stanowi aż 40% całego obrotu. Rozliczając się z zagranicznymi kontrahentami w dolarach, do zeznania podatkowego musimy przeliczać dochody lub poniesione koszty na złotówki według średniego kursu NBP. Niestety, jeżeli wymieniamy dolary w banku, zazwyczaj nie możemy liczyć na aż tak korzystny kurs jak w NBP, więc nasz faktyczny zysk maleje. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z innej formy wymiany waluty – z kantoru internetowego.

Profesjonalnie i bezpiecznie

Wymiana gotówki w stacjonarnym kantorze nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, kiedy w grę wchodzą firmowe finanse – znacznie wygodniej i bezpieczniej jest dokonać transakcji bezgotówkowej, przy pomocy przelewu. Jeżeli jednak wykonujemy przelew bezpośrednio z firmowego konta w złotówkach, bank pobierze opłatę za wymianę na dolary według swojego cennika. Dlatego najlepszym wyjściem jest założenie firmowego konta walutowego, z którego możemy dokonywać transakcji bezpośrednio w dolarach, nie płacąc wysokich marży za przewalutowanie. Konto walutowe jest również niezbędne, aby wymienić walutę za pośrednictwem kantoru internetowego. Wymiana w takim serwisie jest bezpieczniejsza niż w kantorze tradycyjnym, ponieważ nie operujemy tu gotówką, zaś wszystkie transakcje są przeprowadzane przy pomocy szyfrowanych połączeń, zgodnie z procedurami ochrony danych.

Szybka transakcja

Aby kupić dolary w internetowym kantorze, trzeba najpierw się w nim zarejestrować, podając m.in. numery obu kont, prowadzonych w różnych walutach: w tym przypadku będą to złotówki i dolary. Po zalogowaniu wpisujemy kwotę do wymiany (np. zakup 1500 USD), aby dowiedzieć się, ile wyniesie to w przeliczeniu na polską walutę według kursu obowiązującego w danym momencie. Wskazaną kwotę w PLN przesyłamy do e-kantoru. Kiedy nasz przelew zostanie zaksięgowany, otrzymamy informację o możliwości zatwierdzenia wymiany. Ostatnim krokiem jest wysłanie przez internetowy kantor przelewu w USD na nasze firmowe konto walutowe.

Spread robi różnicę

Cechą charakterystyczną internetowych kantorów jest bardzo niski spread, który wynosi najczęściej ok. 1-4 grosze, a w przypadku niektórych walut nawet poniżej 1 gr (dla porównania: spread w bankach wynosi kilkadziesiąt groszy). W związku z tym kursy walut w kantorach online są bardzo zbliżone do średniego kursu NBP, a więc korzystne dla klienta. Aby jak najkorzystniej kupić lub sprzedać dolary, warto na bieżąco śledzić kursy, np. na https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/ - w ten sposób mamy większe szanse na dokonanie transakcji w najodpowiedniejszym momencie. Możemy również obliczyć swój zysk z pojedynczej wymiany, porównując kurs e-kantoru z kursem wybranego banku, np. wg kursu z dnia 11.10.2016 w internetowym kantorze za 1500,00 USD zapłacimy 5805,75 PLN, a w BZ WBK 5967,90 PLN, więc wymieniając online zyskujemy 162,16 PLN.