Drony stają się coraz popularniejszym urządzeniem wykorzystywanym do wielu różnorakich zadań: zarówno w celach rekreacyjnych i sportowych, jak też bardzo szeroko w wykonywaniu zdjęć i nagrywaniu filmów – dzięki tym urządzeniom możliwe jest tworzenie zapierających dech w piersiach zdjęć „z lotu ptaka” czy też nagrywanie swojego rodzaju timelapse’ów i panoramicznych widoków.

Nim jednak zdecydujemy się na zakup własnego drona i wykorzystywanie go, warto zaznajomić się ze stanem prawnym dotyczącym korzystania z tychże urządzeń. Co do zasady, większość niuansów związanych z korzystaniem z dronów, jako bezzałogowych statków powietrznych, regulowane jest przez ustawę Prawo powietrzne, z którą można zapoznać się na stronie Sejmu, w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. W tym artykule postaramy się wyłuszczyć najważniejsze informacje.

Wielu z nas myśli z pewnością o korzystaniu z dronów w kategorii wykorzystania ich do robienia zdjęć oraz krótkich filmów. Trudno się temu dziwić, urządzenia te świetnie spisują się w tym celu, ale w tym przypadku nie możemy ograniczyć się tylko do wspomnianego prawa lotniczego; muszą również zostać spełnione następujące przesłanki: dron, wraz z całym swoim wyposażeniem, nie może ważyć 25 kilogramów i więcej; lot musi mieć charakter rekreacyjny – chodzi konkretniej o to, że nie zarabiamy w jakiś sposób poprzez latanie dronem w danym momencie; dron wykorzystywany jest w zasięgu wzroku swojego użytkownika oraz ma miejsce w tak zwanej niekontrolowanej przestrzeni powietrznej; lot musi także odbywać się za zgodą właściciela terenu, jeśli ma miejsce na prywatnym gruncie, a także muszą sprzyjać temu warunki pogodowe; ponadto, wykorzystując drona nie możemy naruszać ograniczeń w ruchu lotniczym na obszarze, gdzie ma to miejsce. Ciekawie prezentuje się także kwestia tego, czy musimy uzyskiwać zgodę osób, które będziemy filmować czy fotografować – nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na rozpowszechnianie wizerunku, ale tylko wtedy, gdy nie będziemy stosować zbliżeń bądź kadrowania, które mogłoby „uwydatniać” określone osoby, na przykład, w tłumie. Wyłączone z tej regulacji są osoby publiczne, jeśli ich wizerunek zostanie utrwalony w związku z pełnieniem przez nie swoich funkcji.

Aby móc korzystać z drona w lotach innych niż te w zasięgu wzroku, musimy uzyskać odpowiednią licencję poświadczającą nasze umiejętności i kwalifikacje do korzystania z tego urządzenia. W tym celu musimy zdać specjalny egzamin – przypomina to w dużej mierze procedurę uzyskiwania prawa jazdy: początkowo przechodzimy szkolenie a następnie zostajemy dopuszczeni do próby zdania egzaminu praktycznego. Warto dodać, że jeśli kiedyś będziemy chcieli świadczyć przy pomocy naszego drona odpłatnie takie usługi jak wykonywanie zdjęć czy nagrywanie filmów, wykonywanie pomiarów i wiele innych – wówczas musimy bezwzględnie mieć świadectwo kwalifikacji.

Na zakończenie przyjrzymy się kwestii prawa autorskiego w przypadku obrazu utrwalonego przez drona. Sprawa potrafi być trochę zawiła, gdy, dajmy na to, dron robi zdjęcia terenu automatycznie. Tak wykonane zdjęcie, aby mogło zostać uznane za podlegające prawu autorskiemu, musi być „twórcze” – ten niedookreślony zwrot oznacza, że chodzi o to, jeśli autor zdjęcia, czyli operator drona, dokona wszystkich czynności wymaganych do wykonania takiego twórczego zdjęcia, czyli nie tylko dostosuje kadr i filtry, ale też zaangażuje wyobraźnię, aby uchwycić szczególną scenerię, wówczas możemy mówić o zdjęciu w rozumieniu prawa autorskiego. W innym przypadku zdjęcie będzie miało charakter techniczny.

Więcej informacji na temat dronów znajdziecie Państwo na stronie: http://ubezpieczdrona.com/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki