Istnieje wiele sposobów na poprawienie pozycji swojej firmy, zwłaszcza w zakresie produkcji przemysłowej. Nowoczesne technologie jak zwykle okazują się tutaj najbardziej pomocne i dają najlepsze owoce, chociaż wymagają także największych nakładów finansowych.

W efekcie daje się zauważyć, że bardzo nowoczesne i zaawansowane technologicznie fabryki i zakłady przemysłowe bardzo chętnie wydają kolejne krocie na jeszcze większe wdrożenia i modernizacje, co prowadzi w prostej linii do zwiększania się dystansu pomiędzy kilkoma rynkowymi gigantami i liderami finansowych nakładów, a całą resztą. Ta nierówność rynkowa prowadzi oczywiście do tego, że najwięksi producenci i dostawcy określonych technologii do linii produkcyjnych dla tych gigantów biznesowych, zarabiają krocie i mogą cieszyć się coraz lepszymi wynikami. Dla właścicieli danej firmy, fabryki czy zakładu przemysłowego najważniejsze zawsze jest jednak odnotowanie jak najwyższego wzrostu wartości przedsiębiorstwa i to notowania giełdowe oraz satysfakcja akcjonariuszy jest dużo ważniejsza, aniżeli samopoczucie prezesa i całego zarządu.

Chociaż ostatecznie to zarząd podejmuje decyzje o kolejnych procesach innowacyjnych czy modernizacji swoich linii produkcyjnych w celu zmniejszenia wydatków na pracowników albo przyspieszenia konkretnego procesu, to jednak w zarządzie siedzą przedstawiciele i pełnomocnicy akcjonariuszy i udziałowców. W wielkich firmach o największych inwestycjach i kluczowych strategicznych kierunkach działania zawsze decydują osoby dysponujące większościowymi pakietami akcji. Dzięki temu ewentualne niezadowalające wyniki takich wdrożeń i zmian także nie są powodem rozliczania poszczególnych jednostek w firmie, ale przeważnie są wspólnym ciężarem i ta odpowiedzialność zbiorowa zdejmuje poniekąd ze wszystkich udziałowców jakiekolwiek poczucie winy czy większej odpowiedzialności za pogorszenie sytuacji firmy w wyniku podjęcia dodatkowych wydatków, które nie przełożyły się na oczekiwane zyski.

Odpowiednie planowanie

Aby nie dochodziło do sytuacji, w których warte wiele milionów lub w skrajnych przypadkach liczone w miliardach projekty przebudowy linii produkcyjnej i unowocześnianie systemów automatycznych są tylko niepotrzebnym wydatkiem, niezbędne jest odpowiednie projektowanie i planowanie.

Sukces kosztownego i czasochłonnego oraz skomplikowanego technologicznego procesu modernizacji linii produkcyjnej albo wdrażania nowych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej możliwy jest tylko po wcześniejszym spełnieniu kilku oczywistych obowiązków, takich jak:

  • dokładne określenie celów, które chce się osiągnąć konkretną modernizacją, czy to w kontekście wyników finansowych, jakości lub tempa produkcji, czy też zarządzania całą organizacją

  • przygotowanie kosztorysów i alternatywnych projektów, uwzględniających różne możliwe scenariusze przebiegu modernizacji, od pozytywnych, przez obiektywne, do negatywnych

  • ustalenie warunków umowy, w tym zakresu napraw gwarancyjnych i ubezpieczenia

  • wybór dostawców, kontrahentów i podwykonawców dla całego procesu

  • przeszkolenie personelu obsługującego nowy system czy korzystającego z nowego interfejsu użytkownika.



Artykuł przygotowany przez
firmę Automatik Sp. z.o.o. specjalizującej się w automatyce przemysłowej.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki