Umowy cywilnoprawne to dla niektórych doskonałe, dające elastyczność rozwiązanie, dla innych zaś źródło sporych problemów. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć?

Prawie co dziesiąty Polak jest zatrudniony w oparciu o jedną z dwóch umów cywilnoprawnych – zlecenie bądź o dzieło. Te, choć przez niektórych określane mianem „śmieciowych”, w wielu branżach są cenione dzięki swojej elastyczności. Bywa jednak, że związane z takim zatrudnieniem niższe koszty okazują się powodem, dla którego sięgają po nie nieuczciwi pracodawcy. Jakie więc wady i zalety mają umowy cywilnoprawne? O czym pamiętać zawierając jedną z nich? Kiedy nie powinniśmy jej podpisywać?

 

Ryzykowna praca? Uważaj

Szczególną rozwagą powinny wykazać się osoby wykonujące ryzykowne prace – zarówno tam, gdzie łatwo o uszczerbek na zdrowiu, jak i tam, gdzie możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej. Pamiętajmy, że umowa o dzieło nie jest objęta ubezpieczeniem, co oznacza, że razie wypadku to my poniesiemy koszty leczenia – naszego lub osób, które ucierpiały wskutek naszego niedopatrzenia. W takich przypadkach spróbujmy wynegocjować zapis w umowie, który zwolni nas od odpowiedzialności cywilnej.

Sprawdź także artykuł: Wszystko co musisz wiedzieć o umowach cywilnoprawnych

Co z ubezpieczeniem?

Kolejną kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu zyskamy bezpłatny dostęp do publicznej służby zdrowia i prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Jeśli potencjalny pracodawca proponuje nam umowę zlecenie, znaczy to, że będzie odprowadzał za nas składki, jednak pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło o ubezpieczenie będą musieli zatroszczyć się samemu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wtedy dopisanie się do ubezpieczenia współmałżonka lub wykupienie prywatnej polisy.

 

Godziny i miejsce pracy

Przy zawarciu umowy o dzieło warto też dowiedzieć się, czy pracodawca będzie od nas wymagał pracy w określonych godzinach i w wybranym przez niego miejscu. Jeśli tak – poprośmy go o umowę o pracę, zlecenie, a w razie niepowodzenia naszych próśb, po prostu poszukajmy innych ofert. To oczywiście tylko trzy najważniejsze sprawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę zawierając umowy cywilnoprawne, a przed podpisaniem jednej z nich warto przemyśleć swoje oczekiwania i sprawdzić, czy oferta potencjalnego pracodawcy nam odpowiada.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki