Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy jest ochrona pracowników przed upadkiem z wysokości. Zasady mówiące o tym, w jaki sposób należy zabezpieczyć pracownika na wysokościach określane są przez Państwową Inspekcję Pracy, która dokładnie określa wymogi BHP.

Ocena ryzyka

Przed przystąpieniem do pracy na wysokości, pracodawca musi ocenić ryzyko zawodowe występujące przy wykonywanych czynnościach. Jego obowiązkiem jest likwidacja wszelkich zagrożeń oraz stosowanie nie tylko odpowiednich rozwiązań technicznych, ale także wywiązywanie się z ustalonych zasad BHP.

Przy ocenie ryzyka, pracodawca musi poinstruować swoich pracowników w zakresie BHP oraz poinformować o istniejących zagrożeniach, nakazując odpowiednią ostrożność podczas wykonywania danej pracy.

Osoba zatrudniająca pracowników nie tylko powinna odpowiednio zabezpieczyć osoby wykonujące daną pracę w odpowiednie ubrania ochronne oraz przedmioty zapewniające bezpieczeństwo, ale także je systematycznie kontrolować – w celu upewnienia się, że pracują według określonych zasad przy użyciu powierzonych urządzeń oraz ubrań.

Zabezpieczenie miejsca pracy

Państwowa Inspekcja Pracy stworzyła informator, który dokładnie określa w jaki sposób należy zapewnić bezpieczeństwo pracownikom pracującym na wysokościach. W przypadku prac budowlanych, warunkiem koniecznym jest zapewnienie rusztowania, które posiada ochronne barierki, zapewniające stabilność pracownika oraz niwelujące możliwość jego upadku.

PIP określa także, że w określonych przypadkach konieczne jest montowanie siatek ochronnych - nie tylko na rusztowaniu, ale także poza nim. Dzięki temu podczas wypadku pracownik nie spadnie na ziemie, jedynie na siatkę, która zamortyzuje upadek.

Akcesoria dla pracownika

Praca na wysokościach jest jedną z najcięższych i najniebezpieczniejszych - z wykonywanych czynności zawodowych. Przez nieprzestrzeganie przepisów BHP oraz nieposiadanie odpowiedniego sprzętu, każdego roku na placach budowy dochodzi do wypadków, z czego wiele z nich kończy się tragicznie. Ażeby uniknąć takich sytuacji oraz mieć pewność, że pracownicy są bezpieczni, konieczne jest zaopatrzenie ich w odpowiednie akcesoria, takie jak szelki bezpieczeństwa, liny, oraz kaski.

Szelki bezpieczeństwa służą do tego, aby móc swobodnie przypiąć liny asekurujące, dzięki którym nawet podczas ześlizgnięcia się z powierzchni na wysokości, osoba je nosząca nie spadnie na ziemię. Na rynku znajduje się wiele rodzajów szelek, które różnią się maksymalnym obciążeniem oraz ilością zaczepów bezpieczeństwa.

Dla swoich pracowników warto wybierać szelki, które zapewnią nie tylko odpowiednią ochronę, ale także wygodę i komfort pracy. Rekomendujemy zakup szelek posiadających różnego rodzaju wyściółki, które dodatkowo zapobiegają plątaniu się taśm.

Przy doborze lin asekuracyjnych należy dokładnie sprawdzać ich parametry, materiały z jakich zostały wykonane oraz czy są wyprodukowane w zgodzie z odpowiednimi, obowiązującymi normami.

Szukając odpowiednich lin warto wybrać sprawdzonych producentów. Sprzedaż tego typu produktów prowadzi - między innymi - sklep internetowy firmy Glovex: http://www.glovex.com.pl/.

Odpowiednie obuwie

Bardzo często powodem upadku z wysokości jest nieodpowiednie obuwie ze śliską podeszwą. Rusztowania, dachy lub inne powierzchnie, na których wykonywana jest praca są narażone na różne zabrudzenia oraz plamy, które stanowią ogromne zagrożenie dla pracownika. Ażeby uniknąć poślizgnięcia, należy zaopatrzyć pracowników w odpowiednie obuwie, posiadające antypoślizgową podeszwę.

Ochrona głowy

Podczas upadku z różnych wysokości w szczególności należy chronić głowę oraz kręgosłup. Ażeby pracownicy byli bezpieczni na stanowiskach pracy na wysokościach, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie im odpowiednich hełmów oraz kasków. Rynek oferuje obecnie szereg kasków znanych i cenionych w świecie producentów. Produkty te są odpowiednie do pracy na różnych stanowiskach oraz w różnorodnych warunkach. W zależności od potrzeb, pracodawca może wybrać dla swoich pracowników kaski wzmacniane, z dodatkową wyściółką lub daszkiem.