Przedsiębiorstwa są podstawą każdej gospodarki i głównym źródłem zatrudnienia, ale żeby nowo założone firmy mogły się utrzymać na rynku, potrzebują do tego środków finansowych.

Obecnie na rynku przedsiębiorcy mają dostęp do wielu form finansowania zewnętrznego typu kredyty, dotacje, leasing, factoring i wiele innych. W zależności od etapu, na którym znajdują się przedsiębiorstwa, mogą one potrzebować różnych źródeł dofinansowania. Gdzie zatem szukać środków finansowych?

Kredyt dla firm

Kredyty to bardzo powszechne źródło finansowania, jednak banki wykazują dość rygorystyczne podejście, jeśli chodzi o swoje zabezpieczenie. Plusem jest to, że oferta kredytowa banków jest bardzo obszerna i przedsiębiorcy mogą liczyć na specjalne propozycje zawarcia umowy.

Kredyt obrotowy jest przeznaczony dla posiadających zdolność kredytową i odpowiednią historię kredytową. Środki z takiego kredytu są najczęściej wykorzystywane na zakup towarów lub surowców niezbędnych do produkcji. Trzeba jednak liczyć się z oprocentowaniem rzędu 5-8% i prowizją 0,3-5% sumy zobowiązania. Okazuje się, że niektóre banki pobierają również dodatkowe opłaty za rozpatrzenie wniosku, podwyższenie limitu kredytowego czy też prowizje od niewykorzystanych środków. Zabezpieczeniem dla banku jest najczęściej spłata zobowiązania poprzez hipotekę, cesje praw z ubezpieczenia czy też zastaw.

Kredyt obrotowy można uzyskać jednorazowo w pełnej wysokości lub w transzach. Istnieje możliwość negocjowania sposobu spłaty, a jej okres zwykle nie przekracza czterech lat. Na kredyt obrotowy mogą liczyć stabilne przedsiębiorstwa z doświadczeniem i zdolnością kredytową.

Z kolei kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, służącym zwiększeniu majątku trwałego danej firmy. Za jego pomocą przedsiębiorstwo może sfinansować wszystkie zakupy, a ponadto środki z tytułu kredytu inwestycyjnego można również przeznaczyć na kupno papierów wartościowych. Właściciel firmy musi uwiarygodnić zasadność planowanej inwestycji i przedstawić zyski, które inwestycja może przynieść. Najczęściej potrzebny jest kosztorys inwestycji oraz biznesplan.

Nawet po przyznaniu pożyczki, firma zobowiązana jest do przedstawiania wszystkich faktur i wykazywania postępów w realizacji inwestycji. Termin spłaty kredytu inwestycyjnego może sięgać nawet kilkunastu lat, więc warto przyjrzeć się dostępnym na rynku ofertom w celu wybrania tej najkorzystniejszej.

Większość kredytów dla firm można porównać za pomocą kalkulatorów internetowych, na przykład: tutaj. Do innych form finansowania dla firm można zaliczyć faktoring i leasing. 


Faktoring

Faktoring zapewnia przedsiębiorstwu środki finansowe o charakterze obrotowym, a umowa polega na przeniesieniu zobowiązania danego przedsiębiorstwa na rzecz banku lub innej firmy nazywanej faktorem. Faktorzy dostarczają przedsiębiorstwom środki finansowe pod nieuregulowane faktury odnoszące się do sprzedaży krajowej i eksportowej, co pozwala na uzyskanie do 90 % wartości wystawionych faktur.

Pozostała część jest wypłacana po zapłacie odbiorcy na konto faktora. Dzięki temu firma zyskuje natychmiastowe finansowanie i może spłacić swoje zobowiązanie czy też planować zarządzanie środków finansowych.

Leasing

Stosunkowo łatwo dostępną formą finansowania jest leasing, chociaż nie da się z niego uzyskać bardzo dużych środków na rozwój inwestycji. Leasing polega na korzystaniu z danej rzeczy bez konieczności jej kupowania, chociaż leasingobiorca otrzymuje prawo do wykupu przedmiotu po upływie określonego czasu. Do tego czasu należy spłacać raty leasingowe.

Zaletą tej formy finansowania jest to, że jest ona znacznie prostsza do uzyskania niż kredyt. Opłaty leasingowe stanowią koszt firmy, co wiąże się z płaceniem mniejszych podatków. Plusem jest też to, że leasing nie blokuje zdolności kredytowej, więc można równocześnie starać się o przyznanie kredytu. Firmy leasingowe wykazują znacznie mniej rygorystyczne podejście, ale również wymagają od przedsiębiorcy dokumentów, które potwierdzą uzyskiwane przychody oraz końcowe zyski.

Przy wyborze formy finansowania firma powinna wykazać się szczególną ostrożnością. Czasami w przypadku niewielkiej inwestycji przedsiębiorca rozsądniej postąpi, gromadząc własne środki na jej finansowanie.

Decydując się na kredyt lub leasing, warto posiadać gotówkę, która daje możliwość opłacenia rat w przypadku ewentualnych problemów z płynnością finansową. Taki bufor uchronić może przed wysokimi opłatami karnymi, z którymi trzeba liczyć się w przypadku nieterminowej spłaty. Z kolei dobra historia kredytowa to szansa na wynegocjowanie korzystniejszych warunków finansowych.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem e-kalkulatorkredytowy.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki