Sznury i szczeliwa termoizolacyjne znajdują zastosowanie jako termiczna izolacja elementów instalacji, maszyn i urządzeń, a także komór pieców i suszarek w wielu gałęziach przemysłu.

W zależności temperatury oraz ciśnienia, stosuje się różne konstrukcje, kombinacje przędz i materiałów. Jest to niezbędne, aby uzyskać optymalne parametry użytkowe uszczelnienia.

W przypadku szczeliw termoizolacyjnych, to powstają z kompozycji przędz, które łączy się w całej objętości. Sprawia to, że posiadają one miękki włóknisty rdzeń oraz oplot z przędzy. Przed ich zastosowaniem pamiętać jednak należy, że sznura tego rodzaju nie można stosować dobrowolnie. Jego skuteczne działanie uzależnione jest od temperatury  jak i ciśnienia, dlatego w zależności od specyfiki zadania jakie ma spełnić, stosuje się różne konstrukcje, przędze oraz materiały. Fachowcy z anbi-tech.pl zwracają uwagę, że do produkcji sznurów i szczeliw wykorzystuje się tworzywa, które mają zoptymalizować ich użyteczność. Istotne zatem jest, aby dobrać ich rodzaj do sprzętu, w którym będą stosowane. 

Szczeliwa i sznury w większości przypadków wykorzystuje się do termicznej izolacji mediów chłodzących, jak i ciepłych. Znaleźć je można również w różnego rodzaju przewodach wodnych, parowych, wentylacyjnych lub kominowych. Ponad to uszczelnia się nimi także kotły, zbiorniki, komory piecowe lub suszarnicze, a także młyny kulkowe i strumieniowe. 

Specjaliści z anbi-tech.pl zwracają uwagę, że przy instalacji szczeliw i sznurów, koniecznością jest uwzględnienie lokalnych warunków montażu oraz użytkowania w konkretnym zastosowaniu. Przy tym trzeba pamiętać o kilku czynnikach, które mogą mieć istotny wpływ na działanie całego systemu. Chodzi tu przede wszystkim o drgania instalacji, częstotliwość otwierania drzwi komór lub o lokalne przegrzewania albo występowanie substancji które są szczególnie agresywne chemicznie.

O żywotności sznura i szczeliwa termoizolacyjnego decyduje także wyeksploatowanie węzła uszczelnianego. Nadmierne zużycie powoduje zmniejszenie trwałości i mniej skuteczne działanie szczeliw i sznurów. Dobrej jakości urządzenia powinny posiadać gęsty oplot, który powoduje zwiększoną trwałość. Sznury skręcane czy oplatane cienką siateczką przędz albo drucików zwykle znacznie szybciej ulegają zniszczeniu. Warto pamiętać, że szczeliwa powinny być wykonywane w wersji kwadratowej, chyba że sprzęt wymaga zastosowania typu okrągłego.

Równie istotne dla trwałości szczeliw i sznurów, są materiały z jakich zostały wykonane. Dobrej jakości tworzywa w sposób naturalny wydłużają działanie tych urządzeń. Większość z nich wykonana jest z tzw. rowingu szklanego, czyli wiązek równoległych, ciągłych włókien szklanych. Oprócz tego stosuje się przędze teksturową, która zwiększa sprężystość oraz poprawia skuteczność izolacji. Przędza glinokrzemianowa, zawierająca około 18% włókien organicznych stosowana jest do zwiększenia żywotności sznurów, gdyż to ona wypala się jako pierwsza. Jednocześnie nie pogarszając przy tym walorów użytkowych termoizolatorów.

Typów szczelin i sznurów jest wiele. Brak rozeznania w tej dziedzinie może powodować zakup sprzętu, który nie spełni odpowiednio swojej roli. Istotne zatem jest, aby przed dokonaniem transakcji dokładnie poinformować sprzedawcę do jakiego rodzaju urządzenia będziemy poszukiwać izolatorów. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki