Statyczny Polak wytwarza rocznie około 315 kg różnych odpadów. I choć nie jest to dużo, jeśli porównać nas do mieszkańców Cypru (gdzie na jedną osobę przypada 760 kg śmieci), czy Luksemburgu (678 kg śmieci na osobę), to warto zadbać o ich odpowiednią segregację.

Po co nam recykling?

Jest wiele sposobów, dzięki którym można zadbać o ochronę naszego środowiska. Jedną z nich jest recykling, którego idea polega na tym, by odzyskać z odpadów materiały i surowce naturalne. Dzięki temu możemy ponownie wykorzystać to samo tworzywo (np. papier, szkło, plastik), ograniczając zużycie surowców oraz minimalizując ilość śmieci, co przekłada się również na oszczędzanie pieniędzy.

Korzyści z recyklingu na przykładzie puszki aluminiowej

Doskonałym przykładem jest puszka aluminiowa, ponieważ odzyskując aluminium oszczędzamy aż 95 % energii. Recykling pozwala również o 95 % zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza, a o 97% zanieczyszczenia wody (w porównaniu do zanieczyszczeń powstających przy produkcji aluminium z rudy).
Recykling puszek przyczynia się do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych o ponad 95%, a produkcja wtórnego aluminium to koszty o 60% mniejsze, niż przy produkcji aluminium od nowa.
Co więcej kilogram puszek w skupie to około 4 zł zarobku; ten sam kilogram to również oszczędność około 4 ton boksytu i 700 kg ropy naftowej. Podobnie ma się sprawa z recyklingiem innych materiałów i surowców.

Jak zadbać o śmieci?

Od jakiegoś czasu w Polsce obowiązują nowe zasady wywozu odpadów, zgodnie z którymi to gmina zobowiązania jest do wyłonienia w wyniku przetargu firmy, której zleci wywóz śmieci. 
Te zaś powinny być selektywnie zbierane do pojemników lub worków utrzymanych w ustalonej kolorystyce.
Na osiedlach większych miast spotkać możemy najczęściej trzy rodzaje pojemników na odpady: niebieski, żółty oraz biały.
Do niebieskiego pojemnika powinno wrzucać się wszelkiego rodzaju makulaturę, jak: zeszyty, książki, gazety, czasopisma, papier biurowy, kartony, opakowania papierowe i kartonowe. Z wyłączeniem jednak papieru mocno zabrudzonego (np. tłuszczami po produkcie spożywczym), kalek, papierów faksowych oraz odpadów higienicznych.
Do żółtego pojemnika wrzucamy przede wszystkim butelki plastikowe (pamiętając o ich wcześniejszym odkręceniu i zgnieceniu), ale także kartony po mlekach, kartony po napojach, puste plastikowe opakowania po żywności, puste plastikowe opakowania po środkach czystości, torebki foliowe, nakrętki i kapsle od butelek, pokrywki od słoików, puszki po napojach i konserwach. Bardzo ważne jest, by wszystkie opakowania były puste. 
Do białego pojemnika wyrzucamy zaś bezbarwne szklane butelki oraz pojemniki po żywności, napojach, alkoholu, kosmetykach oraz bezbarwne szklane słoiki. Warto pamiętać o recyklingu szkła, ponieważ podlega mu w 100%, a jako surowiec może być przetwarzany nieskończoną ilość razy. Ponadto tona szkła z dysku to około 220 kg mniej dwutlenku węgla w powietrzu.

Inne surowce

Polacy często zapominają o recyklingu surowców pobudowlanych, a jest to bardzo korzystne zagospodarowanie odpadów betonowych. Istnieją firmy, które oferują nie tylko wywóz gruzu (tutaj link do jednej z takich firm), ale również kruszenie poszczególnych odpadów. I tak jak w przypadku innych surowców - gruz również podlega możliwości przetworzenia i ponownego wykorzystania jako pełnowartościowego materiału budowlanego.

Dobry nawyk

Wyrobienie w sobie nawyku segregowania odpadów to efektywny sposób zadbania o ochronę środowiska naturalnego. W momencie, kiedy wywóz śmieci i gruzu leży w rękach specjalistycznych firm, a w zakresie naszych obowiązków leży jedynie selekcja odpadów - nie powinno to być trudne.

Konsultacja: Wywóz śmieci - www.luk-pol.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki