Niskotemperaturowe systemy grzewcze  są nowoczesne i energooszczędne. Stosowane są obecnie bardzo często w budynkach nowych. Czym charakteryzują się te systemy? Po pierwsze większą sprawnością energetyczną, a po drugie, mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo, a co za tym idzie znacznie niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Do każdego z takich systemów musza zostać dobrane odpowiednie systemy odbioru ciepła, a więc grzejniki.

Jedną z firm, ale oczywiście nie jedyną na naszym rynku, która oferuje grzejniki w niskotemperaturowych systemach i instalacjach  grzewczych jest firma Purmo. Grzejniki te znacznie poprawiają komfort, ale tez zwiększają energooszczędność, prowadząc do zminimalizowania występujących kosztów. Wymagają mniejszych nakładów energii, a co bardzo istotne, współpracują niemal z każdym źródłem ciepła.

Zalety grzejników w tych instalacjach są naprawdę warte opisania. Przede wszystkim, mają szybką reakcję na zmiany temperatur w każdym pomieszczeniu.  Nie mają żadnych ruchomych części, które mogłyby zostać uszkodzone, albo też po prostu zużyte i gwarantują bezobsługowe użytkowanie. Koszty inwestycji są niskie, a utraty ciepła, w porównaniu z innymi systemami, są naprawdę bardzo znikome.

Wszystko to jest niezmiernie ważne, ponieważ nowoczesne, ale też starsze budynki poddane termomodernizacji, mają znaczną izolacyjność ścian, przez co oczekują, że ich rozwiązania zastosowane w domu, będą równie skuteczne.

Maksymalna efektywność energetyczna - czy to nie zwykły chwyt reklamowy?

Często na pewno tak, dlatego koniecznie należy dokładnie sprawdzić producenta i jego ofertę. Niektóre z nich, tak jak koncern Retting ICC, przeprowadzają długoletnie badania nad efektywnością swoich urządzeń. Wnioski tej firmy są jednoznaczne; grzejniki, które pracują w instalacjach niskotemperaturowych cechują największa wydajnością. A jak to przekłada się na liczby?  Kiedy temperatura wody grzewczej ma wartość 45/35, grzejniki bez najmniejszego problemu są w stanie zapewnić wnętrzu temperaturę 20 stopni Celsjusza.  Niektóre z grzejników, bardzo szybko reagują na zmieniające się warunki  wewnętrzne. Co to oznacza? Grzejniki po prostu przestają oddawać ciepło z instalacji grzewczej, kiedy mocno przygrzewa słońce lub  kiedy pracują inne urządzenia elektryczne w danym wnętrzu. Warto zwrócić również uwagę na to, czy grzejniki się przegrzewają. Jest to bardzo niepotrzebna strata energii.

Na co zwrócić uwagę kupując grzejniki do nowych pomieszczeń?

  • Jakość. Jak to sprawdzić? - Sprawdź markę i jej działania. Następnie zapytaj o zgodność z normą PN-EB 442, a także certyfikaty jakości - i ile grzejniki danej firmy takie posiadają.
  • Uniwersalność. Czy grzejniki można stosować w jednorurowych czy w dwururowych systemach, a może w obydwu? Czy można dopasować odpowiednią wysokość, szerokość, a także moc do każdego wnętrza/pomieszczenia?
  • Gwarancja. Powinna być jak najdłuższa. Niektóre firmy udzielają nawet 10-letniej gwarancji.
  • Estetyka. Wybór grzejników jest bardzo duży, warto zatem wybrać nowoczesny design. Jednak zawsze zwracajmy uwagę na jakość wykończenia grzejnika.