Młode osoby w wieku 18-19 lat zmuszone są stanąć przed trudnym wyborem odpowiedniego kierunku studiów lub w ogóle dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Wielu z nich nie jest na to gotowych, a jednak decyzja musi zostać podjęta. Jakie kryteria obrać przy wybieraniu odpowiedniego kierunku studiów?

Zainteresowania i preferencje maturzysty

Wybierając uczelnię i kierunek, w którym chce się kształcić dalej młody człowiek po zdaniu egzaminu dojrzałości, musi on kierować się własnymi zainteresowaniami i realnymi możliwościami. Jeśli nie jest orłem z fizyki i matematyki, nie powinien wybierać się na studia informatyczne, gdzie takie umiejętności są bardzo istotne. Powinien wybrać studia, które go interesują, a jednocześnie będzie w stanie podołać nauce na wybranym kierunku.

Młody człowiek może wybierać spośród uczelni publicznych i niepublicznych. Te ostatnie mogą prezentować interesującą ofertę edukacyjną dla maturzystów i szerokie możliwości zdobywania doświadczenia już na etapie nauki. Najlepszym tego przykładem są uczelnie niepubliczne w Warszawie.

Realia rynku pracy

Urzędy Pracy w Polsce informują, że tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku wpłynęło do nich  kilka tysięcy zgłoszeń rejestracyjnych od absolwentów wyższych uczelni. Wśród nich było:

  • 2,4 tys. politologów,
  • 1,8 tys. socjologów,
  • 8,3 tys. ekonomistów,
  • 7,3 tys. pedagogów.

Świadczy to o tym, że osoby studiujące takie kierunki studiów nie mają w praktyce większych możliwości znalezienia po nich pracy zawodowej. Urzędy miały w tym samym czasie dla przedstawicieli takich kierunków odpowiednio 5, 13, 169 i 252 oferty pracy. Studiowanie w dzisiejszych czasach takich kierunków jak pedagogika, filologia, historia, czy zarządzanie i socjologia nie jest perspektywiczne pod względem kariery zawodowej młodego człowieka. Nie ma przy tym znaczenia, na jakiej uczelni zdobywał on dyplom, czy były to prestiżowe uczelnie niepubliczne w Warszawie, czy niewielkie oddziały uczelni w małych miasteczkach.

Dlatego wybierając kierunek studiów należy kierować się sytuacją na rynku pracy. Trzeba uprzednio sprawdzić, jakie zawody dają obecnie pracę i jakie są perspektywiczne. Dzięki temu możemy zapewnić sobie dobrą pracę na przyszłość, bez konieczności korzystania z pomocy Urzędów Pracy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki