Wysokie temperatury dla każdego kierowcy to duży problem. Nawet mają dobrze wyposażony samochód wiele osób narzeka na przegrzanie po przejechaniu nawet kilku kilometrów. Jak więc radzić sobie z upałem i czym on grozi?

Niebezpieczne skutki upału

Upałczyli temperatura która wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza to bardzo groźny czynnik który ma wpływ na wiele zgonów w okresie letnim. W czasie upałów zaleca się nie wychodzenie z pomieszczeń, nie opalanie się oraz picie dużej ilości wody. Mimo próby zapobiegania przebywania na upale może pojawić się wyczerpanie cieplne czyli stan w którym dochodzi do zwiększonej utraty soli i płynów, może objawiać się zawrotami głowy, bólem głowy, drżeniem, wzmożonym pragnieniem. Każdy może tego doświadczyć, jeśli zbyt długo przebywa na słońcu. Zazwyczaj skutki wyczerpania cieplnego nie są groźne- pod warunkiem, że w ciągu 30 minut uda się schłodzić organizm. Sytuacja staje się jeszcze groźniejsza gdy dochodzi do udaru cieplnego. Dzieje się to w momencie kiedy temperatura ciała przekracza 40 stopni Celsjusza. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Innymi objawami udaru cieplnego jest zasłabnięcie, obfite pocenie się, dreszcze, wymioty a także zaburzenie widzenia. Osoby bardziej narażone na skutki upałów to osoby które mają problemy z układem oddechowym, układem sercowo- naczyniowym, oraz osoby zmagające się z cukrzycą. Warto pamiętać o tym, że zdrowy człowiek bez żadnych schorzeń w bardzo upalny dzień może doznać przegrzania czy udaru cieplnego.

Jak chronić się przed udarem?

Należy pamiętać o nakryciu głowy i chronieniu karku przed słońcem. Kolejna ważna kwestia to picie dużej ilości wody, przebywać jak najwięcej z ciemnych i mało nasłonecznionych miejscach. Należy również obserwować swój stan zdrowia, czy nie pojawią się zawroty głowy bądź inne objawy które mogą wskazywać na przegrzanie organizmu. Należy również uważać na nagłe zmiany temperatur. Przejście z mocno nasłonecznionego miejsca do miejsca o dużej sile klimatyzacji może doprowadzić do szoku dla organizmu. Najlepiej powoli schładzać organizm. Odpowiednie przygotowanie się do jazdy to nie tylko sprawdzenie stanu pojazdu, ale również odpowiedni zapas wody który umożliwi przetrwać w tak ciepłych warunkach. Należy jednak pić wodę rozsądnie, zbyt duże nawodnienie organizmu może prowadzić do większych problemów niż się może wydawać. 2-3 litry wody w upalne dni są wystarczające dla każdego organizmu, a nie doprowadzać do przewodnienia organizmu.

Sposoby na przetrwanie w nagrzanej kabinie

Klimatyzacja w pojeździe to podstawowa kwestia jeśli chodzi o długie podróże. Warto więc przed początkiem sezonu letniego odpowiednio sprawdzić działanie klimatyzacji. W wielu samochodach możemy zobaczyć manualną klimatyzację. Tego typu możliwość warto wykorzystać. W takimprzypadku warto nawiew ustawić na nogi oraz szyby. Najlepiej unikać nawiewu prosto w klatkę piersiową czy twarz. Klimatyzacja ma za zadanie obniżenie temperatury powietrza wewnątrz pojazdu, a nie schłodzenie organizmu. Mocne włączenie klimatyzacji może doprowadzić do zużycia paliwa, obciążenia kompresora czy obciążenia organizmu kierowcy.

Klimatyzację w samochodzie należy używać rozsądnie. Ważne jest dostosowanie jej do długości podróży. Podczas długiej podroży można pozwolić sobie na więcej chłodu, jednak jeśli planujemy koniec podróży bądź przystanek warto stopniowo zwiększać temperaturę w samochodzie. Nie zastosowanie się do tej reguły może doprowadzić do szybkiej zmiany temperatury ciała, a co za tym idzie omdlenia organizmu. Osłona na szybę to kolejny sposób na zabezpieczenie się przed upałem. Taka osłona jest w stanie spowolnić nagrzewanie się pojazdu. Warto więc pomyśleć o osłonie na szyby boczne jak i przednie w trakcie jakiś postojów. Ostatni ważny punkt to wietrzenie pojazdu. Warto opuścić wszystkie możliwe szyby oraz otworzyć szeroko drzwi. Taka technika pomoże w ochłodzeniu pojazdu, ale też wyrówna temperaturę która jest na zewnątrz i wewnątrz pojazdu tak aby organizm kierowcy nie doznał szoku cieplnego.

Ochrona przed upałem transportowanych produktów

Znaczna cześć transportowanych ciężarówkami towarów podatna jest na niskie temperatury przez co mogą ulec uszkodzeniu. Podczas transportu w upalne dni należy odpowiednio skupić swoją uwagę na poprawności działania kompresorów chłodniczych czy też sprawdzić czy poprawnie działają kompresory do pneumatycznego rozładunku materiałów sypkich.

Montaż kompresora na pojazdach użytkowych pozwala na rozładowanie towarów sypkich jak np. pasza i inne granulaty, które są bardzo podatne na niskie temperatury. Awaria takowego osprzętu przyniesie nie lada koszty i problemy.

Rozpoczynając trasę warto więc zadbać o bezpieczeństwo własne jak również przewożonego towaru.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści