Podczas pracy ze spawarką bezpieczeństwo to podstawa. Trzeba więc zainwestować m.in. w odpowiednią przyłbicę spawalniczą. Zakupić ją można w specjalistycznych sklepach. Musi być jednak dobrana do potrzeb danego użytkownika. Jakie rodzaje przyłbic dla spawaczy można wyróżnić? Jakie są ich najważniejsze parametry?

Podstawowe rodzaje przyłbic spawalniczych

Wyróżnia się dwa główne rodzaje przyłbic dla spawaczy. Pierwsze to przyłbice pasywne, które są wyposażone w barwione szkło o odpowiednim poziomie przyciemniania. Znaleźć je można w ofercie sklepu internetowego https://spawarena.pl/. Zakłada się je na głowę jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a przed zajarzeniem łuku opuszcza na twarz. Po zakończonej pracy maskę można zdjąć. Niestety w celu sprawdzenia jakości spoiny, twarz także należy odsłonić. To bywa uciążliwe dla spawacza i wcale nie pomaga w pracy. Przyłbice pasywne są za to stosunkowo niedrogie. 

Inną propozycją są przyłbice automatyczne. Posiadają specjalny filtr z możliwością regulacji przyciemniania podczas pracy. Tego typu przyłbice samościemniające chronią przed promieniowaniem w sposób ciągły. Nie trzeba ich nieustannie zakładać i zdejmować. Są jednak rozwiązaniem znacznie droższym. 

Czym kierować się przy zakupie przyłbicy spawalniczej?

W tym przypadku kluczowe znaczenie ma poziom zaciemnienia przyłbicy spawalniczej. Poszczególne modele mogą się w tym zakresie znacznie między sobą różnić. Im większy i bardziej dokładny zakres regulacji poziomu zaciemnienia, tym lepiej. Przekłada się to zresztą na wysoki poziom ochrony. 

W przypadku przyłbic automatycznych poziom zaciemnienia wynosi zazwyczaj od 6 do 13 DIN. Wartość najwyższa pozwala na spawanie prądem ponad 350 A. Jednak dla osób z nieco gorszym wzrokiem zaleca się wybór mniejszego zaciemnienia. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze charakter swojej pracy. Okazjonalne spawanie np. w warunkach domowych nie wymaga zastosowania najwyższej jakości, najdroższych na rynku przyłbic spawalniczych.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści