Technologie bezprzewodowe rozwijają się bardzo szybko i ich nowe odsłony pojawiają się częściej, niż statystycznemu użytkownikowi laptopa zdarza się wymieniać swój komputer na nowszy model. Aby łatwo i bez utraty gwarancji rozbudować peceta, można zastosować karty sieciowe Wi-Fi podłączane za pomocą interfejsu USB.

Nowe generacje standardów Wi-Fi są wprowadzane na rynek średnio co 5 lat. Ledwo przywykliśmy do Wi-Fi 5 (802.11ac), które osiąga prędkości rzędu 1700 Mbit/s, a już pojawiają się urządzenia obsługujące standard Wi-Fi 6 (802.11ax), który pozwala na przesył danych do 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz i 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz. Dzięki takim osiągom można w zasadzie zrezygnować z budowy w domu, czy biurze sieci kablowej, gdyż połączenia bezprzewodowe oferują obecnie podobne przepustowości, co kabel ethernetowy. Naturalnie, najnowsze karty sieciowe USB zachowują także kompatybilność z poprzednimi wersjami standardów Wi-Fi, są więc uniwersalne w użyciu.

O ile wymiana karty sieciowej w komputerze stacjonarnym wymaga jedynie sprawności manualnej, o tyle w przypadku laptopa może okazać się nie lada problemem. Nawet jeśli interfejs bezprzewodowy nie jest na stałe wlutowany na płycie głównej przenośnego komputera, to niemal zawsze wymaga otwarcia obudowy, co może powodować utratę gwarancji. Dodatkowo, nowa karta może wymagać innej ilości anten (umieszczonych zwykle za ekranem), których nie przewidziano w standardowym wyposażeniu komputera. Eleganckim i zupełnie nieinwazyjnym rozwiązaniem okaże się w tej sytuacji bezprzewodowa karta sieciowa USB. https://fritzbox.com.pl/pol_m_Karty-sieciowe-USB-160.html

Nowoczesne karty sieciowe w zależności od wspieranego standardu Wi-Fi, wykorzystują szybkie interfejsy uniwersalnej magistrali szeregowej USB 2.0 (480Mbit/s) lub USB 3.0 (5 Gbit/s). Dzięki temu za pomocą miniaturowego urządzenia wielkości standardowego pendrive można bezprzewodowo przesyłać dane z prędkością bliską 1 Gbit/s.

Inteligentne karty sieciowe USB https://fritzbox.com.pl/ posiadają także specjalne funkcje umożliwiające automatyczną konfigurację połączenia, niewymagającą żmudnego wpisywania hasła: wystarczy na chwilę umieścić wtyczkę USB w routerze, który zapisze w jej pamięci konieczne parametry, a po umieszczeniu jej w komputerze, system sam odczyta i zastosuje ustawienia.