Wycena przedsiębiorstwa pozwala określić wartość firmy, co jest szczególnie istotne przy zmianie formy prawnej, sporach sądowych lub przy sprzedaży. Proces jest niezbędny również przy wyodrębnianiu zorganizowanej części oraz fuzji z innym przedsiębiorstwem. Aby wycena była wiarygodna dla organów administracyjnych, powinna być przygotowana przez specjalistów i wykonana w określonych datach. Dowiedz się, kiedy dokonać wyceny przedsiębiorstwa.

Kluczowe daty

Aby przeprowadzić wycenę przedsiębiorstwa, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów z doświadczeniem, którzy oferują wykonanie usług zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Wyceny (https://volante.pl). Dobiorą oni najlepszą metodę lub metody w oparciu o cel i założenia określenia wartości danej firmy. Następnie określą kluczowe daty tego procesu: Datę Wykonania Wyceny oraz Dzień Wyceny. Pierwsza to dzień zakończenia prac nad wyceną, który jest zależny od terminu realizacji zlecenia. Druga natomiast to tak zwany dzień bilansowy i określa datę według stanu na dzień, na który określa się wartość przedsiębiorstwa. Należy jednak zwrócić uwagę na szereg ograniczeń, które utrudniają wybór terminu. Pomoże Ci w tym rzetelna firma, specjalizująca się w przeprowadzaniu wyceny przedsiębiorstwa: https://volante.pl/wycena-przedsiebiorstwa/.

Ograniczenia w wyborze daty wyceny firmy

Ustalenie terminu realizacji określenia wartości przedsiębiorstwa utrudnią między innymi ograniczenia techniczne. Nie zawsze istnieje możliwość, by sprecyzować stan finansowy i rzeczowy danej firmy na Dzień Wyceny, ze względu na brak możliwości sporządzenia sprawozdania finansowego w okresie dnia bilansowego, a daty zakończenia prac nad wyceną. W takiej sytuacji doświadczony doradca (https://volante.pl/wycena-firmy/) prognozuje sytuację finansową danego przedsiębiorstwa na Dzień Wyceny i na tej podstawie określa wartość firmy lub bazuje na poprzednich sprawozdaniach, zakładając, że odpowiada bieżącej sytuacji finansowej działalności.

Kolejną grupą ograniczeń są ograniczenia prawne, określone przez Kodeks Spółek Handlowych. Dotyczą one przypadku połączenia spółek, kiedy to jako datę wyceny przyjmuje się pierwszy dzień miesiąca, oraz wkład niepieniężny do spółki akcyjnej, gdzie przyjmuje się okres sześciu miesięcy przed dniem wniesienia wkładu.

Istnieją jeszcze ograniczenia zwyczajowe oraz formalne. Pierwsze dotyczy braku konieczności przeprowadzania aktualizacji wyceny na potrzeby sprawozdawcze w momencie, gdy poprzednia została wykonana 2-3 miesiące wcześniej. Formalne natomiast występują w związku z postępowaniem skarbowym lub odszkodowawczym, gdzie wymagane jest określenie wartości firmy na 2,3 lub 5 lat wstecz.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki