Przesyłki kurierskie przez lata zdominowane były przez wysyłkę standardowych – relatywnie niewielkich przedmiotów. Rozwój e-commerce i aktywność m.in. hurtowni i producentów sprawiły, że ważna stała się też możliwość zlecenia usługi logistycznej dla towarów zdecydowanie większych. W ten sposób pojawiło się pytanie o to, jak prawidłowo pakować palety i na co zwrócić uwagę pod kątem ich przygotowania do podjęcia dla kuriera.

Palety to rozwiązanie przeznaczone do transportu tych towarów, które ważą powyżej 70 kg. Kluczowe w tym kontekście jest to, by wszystkie elementy znajdujące się na palecie były właściwie spakowane oraz zabezpieczone. Muszą tworzyć jednolitą całość, dzięki temu nie staną się potencjalnym zagrożeniem – zarówno dla kurierów jak i innych przesyłek przewożonych w tym samym pojeździe.

Stan palety do przesyłki kurierskiej

Przygotowując się do wysyłki paletowej trzeba zwrócić uwagę na to, by nie były one uszkodzone. Stan powinien być na tyle dobry, że bez problemu można przeznaczyć je na wielokrotny transport przy wykorzystaniu wózka widłowego. W tym kontekście ważny jest materiał wykonania palety. Choć najczęściej są one wykonywane z drewna, nie jest to jedyna opcja. Ważne jest więc, by zweryfikować trwałość tego rodzaju podstawy, która będzie ponadprzeciętnie obciążona towarem.

Transport palety a jej przygotowanie

W pierwszym etapie umieść wszystkie elementy na palecie. Pamiętaj: zamów kuriera dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność ostatecznych wymiarów i wagi – wszelkie doliczenia mogą znacząco zmienić wyliczenie, ile kosztuje przesyłka. Duży nacisk należy położyć na dbałość o całą konstrukcję. Paleta w miarę możliwości powinna być zwarta i mieć regularny kształt. Umożliwia to np. Magazynowanie ich tak, by kłaść jeden materiał na drugi. Bardzo ważną kwestią jest to, by nic na palecie nie wykraczało poza jej obrys. Wszystkie elementy stworzonej w ten sposób konstrukcji powinny zostać idealnie dopasowane do rozmiaru palety. W końcowym etapie powstała w ten sposób paleta i towar powinny zostać starannie zabezpieczone folią elastyczną, która powinna ściśle przylegać do produktów i wszystkich krawędzi. Warto również zastosować paski zabezpieczające które dodatkowo ograniczą możliwość przesunięcia się elementów czy ich wysunięcia. Najlepiej użyć do tego wysokiej jakości pasków do bindowania.

Kiedy paleta jest zabezpieczona do przesyłki kurierskiej, można już dostosować ją do wysyłki. List przewozowy nie różni się pod tym względem od standardowego dla przesyłek paczkowych. Powinien zawierać on dane nadawcy i odbiorcy. Warto informacje te umieścić nie na wierzchu palety, ale z boku. Powód? Jeśli na potrzeby logistyczne palety będą umieszczane jedna na drugiej, list przewozowy może w ten sposób ulec zniszczeniu. Gdy będzie z boku – przetrwa transport bez problemów.

Gdzie wysłać palety kurierem?

Wysłanie palety przesyłką kurierską nie jest skomplikowane. Jeśli tylko jest ona odpowiednio przygotowana, można bezproblemowo zlecić nadanie jej standardowym firmom przewozowym. Warto pamiętać, że różnice w cenach mogą być pod tym względem zaskakująco spore. Jak wynika z analiz KurJerzy.pl – serwisu do składania zamówień kurierskich – wahania pod tym względem sięgać mogą nawet kilkudziesięciu procent. Wpływ na to mają zróżnicowane czynniki: data złożenia zamówienia, wielkość palety czy miejsce nadania i odbioru. Stąd ważne jest porównanie cen i warunków jeszcze przed uruchomieniem procedury. Cały ten proces można bezproblemowo zrealizować przez Internet.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki