Strój medyczny towarzyszy każdemu medykowi praktycznie przez całe życie. Studenci lekarskiego, pielęgniarstwa już od pierwszych lat nauki muszą się w niego wyposażyć, podczas odbywania zajęć praktycznych w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia. Nie rozstają się z nim przez resztę okresu studiów, a dalej korzystają z niego w pracy zawodowej. Odzież dla fizjoterapeutów oraz innych zawodów medycznych pracujących w szpitalu, jak położne, optometryści, dietetycy, a nawet psychoterapeuci jest często bardzo podobna, ujednolicona.

Pożegnanie z białymi fartuchami

W kwestii mody zauważa się coraz większą tendencję do odchodzenia od tradycyjnych, białych kitli, które dawniej stanowiły główny element odzieży lekarskiej. Opisywane zjawisko dostrzegamy głównie w krajach zachodnich, a coraz częściej także w Polsce. Powodów takiej zmiany jest kilka. Głównym z nich jest chęć walki z tzw. ,,syndromem białego fartucha" - określeniem używanym w kontekście niekontrolowanego, nieuzasadnionego lęku pacjentów w obecności personelu medycznego. Rezygnacja z fartuchów ma na celu zmniejszenie granic pomiędzy medykami, a pacjentem i poprzez zadziałanie psychologicznie, stworzenie bardziej przyjaznych, swojskich warunków spotkania. Zamiast kitli, personel medyczny coraz częściej wybiera scrubsy, sukienki medyczne lub całkowicie rezygnuje z noszenia uniformu. 

Co to jest scrubs?

Na popularny strój medyczny, tzw. scrubs składa się bluza medyczna oraz spodnie. Ich wygląd i krój może być dowolny, w zależności od upodobań. Bluzy mają krótkie rękawy i najczęściej ich dekolty są zaokrąglone lub ,,w serek". Spodnie mają proste nogawki, mogą być długie lub do kostek. Coraz popularniejsze są takie typu ,,joggery", czyli zakończone ściągaczami. Zwykle scrubs posiada liczne kieszenie. Jego zaletami jest niezwykła praktyczność przy jednoczesnej wygodzie i eleganckim wyglądzie. Taka odzież lekarska dostępna jest w wielu różnych wariantach kolorystycznych: w barwach pastelowych, jak błękit, pudrowy róż lub ciemnych - granat, czerń czy brąz. Spotykane są również bluzy medyczne we wzorki, co staje się szczególnie atrakcyjne dla małych pacjentów. Ozdobna, wielobarwna odzież dla pielęgniarek zaciekawia dzieci, a tym samym zmniejsza ich strach przed poddawaniem się niezbędnym procedurom medycznym. Medycy cenią scrubsy za to, że stanowią pełny uniform medyczny, który mogą założyć w miejscu pracy, a po jej zakończeniu całkowicie przebrać się, zdjąć i wyprać strój, dzięki czemu zmniejszają ryzyko przenoszenia drobnoustrojów i patogenów pomiędzy placówką ochrony zdrowia, a środowiskiem zewnętrznym.

Cechy idealnej odzieży medycznej

Dobry scrubs medyczny to inwestycja, która wystarczy na lata. Z uwagi na jego przeznaczenie, powinien on spełniać określone wymogi i oczekiwania ludzi medycyny. Idealny strój medyczny powinien:

  • posiadać dużo kieszeni - studenci, jak i personel medyczny podkreśla, że kieszenie są niezbędne do przechowywania przedmiotów, które muszą znajdować się pod reką - przede wszystkim: stetoskopu, długopisu, notatnika czy telefonu.
  • być wygodny i uszyty z oddychającego materiału - w takim stroju medycy spędzają wiele godzin, muszą być przygotowani na każdą sytuację i nie chcą martwić się dyskomfortem związanym z noszeniem niewygodnego ubrania czy plamami potu.
  • być wytrzymały, odporny na działanie wysokiej temperatury i podatny na zagniecenia - scrubs musi być prany bardzo często, w wysokich temperaturach, żeby wyeliminować chorobotwórcze drobnoustroje, z którymi personel medyczny może mieć styczność. Zaletą jest, gdy można go bez obaw prasować. Takie właściwości gwarantują np. ubrania wykonane z włókien EOL.
  • pochodzić ze sprawdzonego źródła, które promuje zrównoważone podejście do mody - w czasach, gdy ubrania produkowane są w nadmiarze, co przyczynia się do wysokiej emisji gazów cieplarnianych, marnowania wody oraz produkcji śmieci, warto podejmować świadome wybory konsumenckie. Kupując nowy scrubs lepiej jest wspierać małe przedsiębiorstwa i szwalnie, ograniczające zużycie plastiku i korzystające z ekologicznych tkanin, takich jak np. bawełna organiczna czy recyklingowany poliester.