Drukarka należy do jednych z najbardziej przydatnych urządzeń nie tylko w biurach, ale i w domach. Jej prawidłowe działanie zależne jest od wielu czynników. Nierzadko bywa tak, że mimo starań sprzęt ulega awarii, a problem jest dla użytkownika ciężki do zidentyfikowania. Zobacz, jakie są najczęstsze problemy z drukarkami. Być może z którymś z tych punktów kiedyś przyjdzie Ci się zmierzyć.

Ostrzeżenie: niski poziom tuszu

Pojawienie się takiego komunikatu nie jest niczym najgorszym. Nie jest informacją, że drukarka się zepsuła, a jedynie ostrzeżeniem, że za jakiś czas skończy się tusz lub toner, który trzeba wymienić. Nie trzeba robić tego od razu, ale i nie warto odkładać tego za bardzo w czasie. Tonery Canon, HP lub innych marek zużyte do samego końca mogą uszkodzić drukarkę. Wówczas szkody będą dużo kosztowniejsze niż sam ten toner do drukarki Canon, który mógłby zostać wymieniony odrobinę wcześniej. Wielu z nas może sobie nawet nie zdawać sprawy z obrotu sprawy po zaniedbaniu takiego komunikatu przez długi czas, jednak zmiany wywołane w drukarce, mogą być nieodwracalne.

 

Drukarka nie drukuje

To może być błahostka, ale i nie musi. Na początek dobrze sprawdzić wszystkie podłączenia kabli – czy drukarka jest podłączona do prądu i komputer jest podłączony do drukarki, jeśli takiego połączenia potrzebuje. Czasami drukarki łączą się z komputerami za pomocą łączności bezprzewodowej, dlatego trzeba sprawdzić, czy drukarka ma połączenie z WiFi. Przyczyny można doszukiwać się w przeciążonych systemach operacyjnych lub oprogramowaniach urządzeń. Jedną ze znanych metod i bardzo skutecznych jest ponowne uruchomienie urządzenia. Jeśli to nie pomoże, to trzeba szukać dalej, np. ponownie zainstalować sterowniki. Dodatkowo można sprawdzić, czy w podajniku jest załadowany papier oraz czy jest odpowiednia ilość tonera lub tuszu.

 

Drukarka drukuje za wolno

Kolejny problem, który może się pojawić, to wolniejsze działanie urządzenia niż dotychczas. Eksploatacja drukarki to normalna sprawa. Zacznij od sprawdzenia, czy w ustawieniach drukowania nie jest włączona za wysoka jakość wydruku. Być może to jest sprawca wolniejszego drukowania. Ustaw na chwilę na niższą i spróbuj teraz. Kolejną sprawą ukrytą w ustawieniach drukowania jest sprawa automatycznego dupleksu. Polega ona na tym, że urządzenie potrzebuje więcej czasu na wydruk niż na pojedynczych stronach, ponieważ musi odwrócić dodatkowo każdy arkusz. W tej sposób praca staje się wolniejsza. Co prawda jeżeli chodzi o toner Canon lub każdej innej firmy, to na pewno taki wydruk przedłuża jego żywotność, ale w tym przypadku może to być powodem spowalniania pracy. Możesz to w ustawieniach wyłączyć i zobaczyć, jak będzie się zachowywała drukarka teraz.

 

Papier w drukarce się zaciął

Przeładowanie podajnika na papier zbyt dużą liczbą arkuszy nie jest niczym dobrym. Często prowadzi to do zacięcia się kartki wewnątrz urządzenia w trakcie jej pobierania. Dlaczego tak się dzieje? Za dużo kartek sprawia, że prawdopodobnie nie są one ułożone prosto i urządzenie nie wciągnie ich tak, jak powinno. Innym powodem może być również źle dobrany papier. Jeśli nie będzie on dostosowany do urządzeń drukujących, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie za gruby i zatnie się podczas wciągania przez urządzenie.

 

Drukarka się nie włącza

Któregoś razu może być po prostu tak, że urządzenie się nie włączy. Błąd sterowników, oprogramowania lub brak podłączenia do gniazda zasilania. Przyczyn tego problemu z drukarką może być wiele. Może to być również awaria płyty głównej, a w tym przypadku lepiej oddać drukarkę w ręce specjalistów niż bawić się w naprawę samemu. Wymiana tej płyty to dosyć żmudne zadanie.

 

Niewyraźny wydruk

Jakość drukowanych dokumentów może się różnić w zależności od modelu drukarki, a dokładniej od używanego tonera. Toner do drukarki Canon nie jest wkładem niskiej jakości, dlatego nie trzeba się martwić o niewyraźny wydruk. Warto sięgać po sprawdzone tonery Canon, Brother, HP czy innych znanych producentów.

 

Podsumowanie

Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim awariom, ale systematyczne przeglądy na pewno wydłużą ich żywotność. Niektóre problemy związane z drukarkami dotyczą bezpośrednio urządzenia, inne natomiast są następstwem źle przeprowadzonej konfiguracji komputera. Wiele z powyższych problemów możesz rozwiązać sam, a jeśli żaden powód z powyższych nie pokrywa się z działaniem Twojego urządzenia, to oddaj je w ręce specjalistów.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki