Praca kierowcy zawodowego jest ściśle regulowana. Przepisy obejmujące branżę transportową mają na celu dbanie o zdrowie kierowców i uniemożliwianie im pracy ponad stan. Istnieje kilka metod liczeniu czasu jazdy osoby prowadzącej pojazd. Jednym z nich jest tygodniowy czas pracy kierowcy. Określa on dokładnie, ile godzin za kółkiem przewoźnik może spędzić w przeciągu 7 dni. Jesteś zainteresowany dokładnym kształtem tego oraz innych przepisów? Czytaj dalej, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Tygodniowy czas pracy kierowcy - po co powstał ten przepis?

Zarówno ten, jak i inne przepisy regulujące czas pracy kierowcy, powstały po to, by zapobiegać pracy ponad ludzkie siły. Zbyt wiele godzin jazdy bez odpoczynku może bowiem skutkować utratą skupienia osoby prowadzącej pojazd. To z kolei niesie za sobą zagrożenie powstania kolizji drogowej. W skrajnych przypadkach przemęczeni kierowcy wręcz zasypiają za kierownicą, doprowadzając do groźnych wypadków. Właśnie dlatego międzynarodowe przepisy wymusiły na przewoźnikach wyrabianie karty kierowcy, która służy do ich identyfikacji oraz zbierania informacji nt. ich drogowych poczynań.

Ile wynosi tygodniowy czas pracy kierowcy?

Tygodniowy czas pracy kierowcy liczony jest dość prosty sposób. Każdy kolejny tydzień zaczyna się o północy z niedzieli na poniedziałek. Kończy się dokładnie o tej samej porze, równo 7 dni później. W tym czasie kierowca może spędzić za kierownicą prowadzonego przez siebie pojazdu nie więcej niż 56 godzin. Wszelkie próby nagięcia tej zasady są surowo karane, gdy tylko zostaną odkryte. Warto zaznaczyć też, że interpretacja tego przepisu jest również zależna od innych drogowych restrykcji. Można tu przytoczyć chociażby przepis o 2-tygodniowym czasie jazdy przewoźnika. Przepisy mówią w tym przypadku o maksymalnie 90 godzinach jazdy. Jeśli jednak podczas pierwszego tygodnia kierowca spędzi za kierownicą maksymalne 56 godzin, to w kolejnym może on prowadzić już “tylko” przez 34 godziny. 

Czas pracy kierowcy - dowiedz się więcej

Jeśli chcesz w szczegółowy sposób zapoznać się z kształtem wszystkich przepisów regulujących czas pracy przewoźnika, odwiedź tę stronę: akademiaczasupracy.pl/czas-pracy-kierowcy-w-pigulce/. Znajdziesz tam komplet informacji dotyczących zarówno tygodniowego czasu pracy kierowcy, jak i innych ograniczeń w zakresie prowadzenia pojazdu ciężarowego z zatowarowaniem lub zawodowego przewozu osób. Przygotowane przez Akademię Czasu Pracy informację pomogą Ci zrozumieć jak wyglądają regulacje w branży transportowej.