Rozwój technologii sprawia, że wdziera się ona do każdej dziedziny życia. Nowoczesnym i zyskującym popularność rozwiązaniem są m.in. płatności mobilne. Coraz więcej osób decyduje się na tę wygodną metodę realizowania transakcji bez ryzyka zgubienia gotówki lub fizycznych kart kredytowych oraz debetowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest płacenie przy użyciu telefonu, lecz można w tym celu wykorzystać też urządzenia takie jak tablet, zegarek, opaska, pierścień oraz podskórne chipy RFID. Co warto wiedzieć o dostępnych na rynku płatnościach mobilnych?

Rodzaje płatności mobilnych

Płatności mobilne można podzielić na zdalne i zbliżeniowe. Pierwsze z nich to takie, w których lokalizacja płatnika i beneficjenta nie ma znaczenia w momencie inicjowania płatności. Z kolei płatności zbliżeniowe zachodzą w bardzo bliskiej odległości. Dokonuje się ich za pomocą technologii NFC oraz kodów QR. NFC to technologia wykorzystująca fale radiowe w celu wymiany danych. Z kolei w przypadku kodów QR na ekranie urządzenia pojawiają się dane niezbędne do wykonania płatności.

Google Pay

Google Pay jest stworzoną przez Google aplikacją mobilną do płacenia telefonem. Ma postać elektronicznego portfela, do którego można podpiąć karty debetowe i kredytowe. Usługa wykorzystuje technologię HCE, która umożliwia płacenie telefonem jak tradycyjną kartą. Wymagania techniczne to system Android min. 4.4 i aktywny moduł NFC w telefonie. Usługa cieszy się dużym zaufaniem użytkowników – w Polsce korzysta z niej aż 10% obywateli.

Blik

Blik jest polskim mobilnym systemem płatności. Jest dostępny w aplikacjach rodzimych banków. Dzięki niemu można dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów, wykonywać błyskawiczne przelewy międzybankowe i generować czeki. System oparty jest na jednorazowych kodach, które generowane są w aplikacji banku. Kod jest ważny dwie minuty – po tym czasie konieczne jest wygenerowanie nowego.

Apple Pay

Apple Pay to mobilna metoda płatności popularna szczególnie na zachodzie. Mogą z niej korzystać posiadacze iPhone’ów, iPadów, Apple Watch oraz MacBooków. Do wirtualnego portfela można dodać karty płatnicze współpracujących banków i płacić nimi w sklepach stacjonarnych oraz w aplikacjach. Bezpieczeństwo transakcji jest zwiększone dzięki konieczności potwierdzenia ich za pomocą odcisku palca lub Face ID. Użytkownicy uważają tę metodę za godną zaufania – w Polsce korzysta z niej około 8% obywateli.

Fitbit Pay

Fitbit Pay to system płatności mobilnych adresowany przede wszystkim do osób aktywnych. By zrealizować płatność zbliżeniową, należy posiadać smartwatch lub opaskę producenta. Wadą tej metody jest wysoka cena gadżetów. Nie ma możliwości płacenia przy użyciu innych akcesoriów. Na telefon należy pobrać aplikację Fitbit i skojarzyć ją z zegarkiem lub opaską. W aplikacji można dodać kartę od współpracującego banku. By zapłacić za pomocą Fitbit należy odblokować sprzęt podając PIN i uruchomić funkcję płatniczą na cyferblacie.