Obecnie układy hydrauliczne są absolutnie wszechobecne. Znajdują zastosowania w zasadzie we wszystkich branżach przemysłu, ale również w życiu codziennym. Nieodłącznymi elementami tego typu instalacji są siłowniki hydrauliczne. Warto nieco bliżej się im przyjrzeć i wyjaśnić, jak działają te elementy. Czym one tak naprawdę są?

Czym jest siłownik hydrauliczny?

Od razu należy zaznaczyć, że siłowniki hydrauliczne znacząco się między sobą różnią. Różnice dotyczą wymiarów, materiałów zastosowanych do konstrukcji, a przede wszystkim parametrów i co za tym idzie – możliwych zastosowań. Zasadniczo jednak zawsze są to elementy o stosunkowo prostej konstrukcji. Składają się tak naprawdę z kilku elementów, do których należą: 

  • korpus,
  • tłok,
  • tłoczysko,
  • uszczelka.

Korpus to, innymi słowy, obudowa siłownika. Natomiast jego najważniejszymi częściami, bezpośrednio odpowiadającymi za wykonywanie powierzonych siłownikowi zadań, są tłok i tłoczysko. Dla właściwej pracy siłownika kluczową kwestią jest szczelność. W przeciwnym razie nie jest możliwe podniesienie ciśnienia w siłowniku, co stanowi przecież istotę jego działania. Dlatego dla jakości całego narzędzia bardzo ważna jest najwyższa jakość uszczelki. 

Omawiając budowę siłownika hydraulicznego, warto również wspomnieć o tym, co go wypełnia. Działanie tego elementu nie byłoby możliwe bez oleju hydraulicznego. To dostarczenie oleju pod ciśnieniem ze zbiornika powoduje ruch tłoka, który następnie uruchamia tłoczysko.

Jak działa siłownik hydrauliczny?

Powyżej zarysowano budowę siłownika hydraulicznego. Jednak jak działa ten element? Do czego się go wykorzystuje? Otóż siłownik określa się jako element wykonawczy maszyn wykorzystujących systemy hydrauliczne. Innymi słowy, wykorzystując olej hydrauliczny i tłok, siłownik wytwarza moc, umożliwiającą pracę rozmaitym urządzeniom. Zastosowanie siłowników jest naprawdę bardzo szerokie. Umożliwiają one pracę żurawiom, koparkom i wyciągnikom, ale też maszynom produkcyjnym oraz stosunkowo prostym urządzeniom. Wykorzystuje się je również do otwierania i podtrzymywania klap, drzwi i okien. 

Mechanizm działania siłownika jest dosyć prosty. Każdemu systemowi hydraulicznemu towarzyszy pojemnik. Znajduje się w nim olej hydrauliczny. Wskutek działania operatora danego sprzętu czy też za sprawą mechanizmu automatycznego, olej z pojemnika zostaje wprowadzony do siłownika. Tam oddziałuje na tłok, wytwarzając moc, która uruchamia połączone z tłokiem tłoczysko. Wspomniane tłoczysko to element wykonawczy.

Dwa główne rodzaje siłowników

Wymienienie wszystkich typów siłowników jest w zasadzie niemożliwe. Rodzajów jest mnóstwo, ponadto powstają również modele niepowtarzalne, na specjalne zamówienie. Niemniej jednak można dokonać ogólnego podziału siłowników na dwie kategorie, przyjmując za kryterium to, w ilu stronach jest w stanie działać urządzenie. Siłownik jednostronny to taki, w którym olej zawsze jest aplikowany z jednej strony i wytwarza moc zdolną do działania tylko w jednym kierunku. Innymi słowy, tłok popycha tłoczysko, ale gdy olej wróci do zbiornika, tłoczysko również wraca. Tym samym siłownik jest w stanie coś popchnąć lub podnieść, a nawet utrzymać, ale nie może kontrolować

Jak znaleźć odpowiedni siłownik?

Wybierając siłownik, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Przede wszystkim powinien on być dostosowany do potrzeb i przeznaczenia. Kluczową kwestią jest jednak jakość wykonania, która gwarantuje niezawodność. Wysokiej jakości siłowniki hydrauliczne na zamówienie oferuje firma Air-Com. Przedsiębiorstwo od lat jest cenione za produkcje najwyższej klasy siłowników hydraulicznych i pneumatycznych. W asortymencie znajdują się również gotowe siłowniki, o określonych wymiarach.