Dzisiejsze sprężarki powietrza, które oferowane są przez dziesiątki producentów wymagają układów smarowania, aby działały wystarczająco dobrze, przy uniknięciu drogich prac konserwacyjnych i naprawczych. Olej jest zwykle używany jako smar, a przede wszystkim pomaga zmniejszyć tarcie między elementami w silniku sprężarki powietrza. To z kolei wytworzy mniej ciepła z tarcia, zużyje mniej energii i zapewni dłuższą żywotność maszyny.

Należy zauważyć, że sprężarki powietrza są również dostępne w wersji, gdzie nie potrzebują oleju. Są to tak zwane kompresory  bezolejowe, co nie oznacza, że ​​nie wymagają smarowania, ale zamiast tego są wstępnie nasmarowane i nie wymagają konserwacji przez użytkownika w celu utrzymania i wymiany olej wewnątrz sprężarki. Kompresor olejowy jest jednak zdecydowanie bardziej polecaną opcją na rynku.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni rodzaj oleju sprężarkowego do sprężarki powietrza, który jest najlepszym olejem do sprężarek, lub zastanawiasz się nad innymi często zadawanymi pytaniami dotyczącymi oleju do sprężarek powietrza – ten ostateczny przewodnik po olejach do sprężarek powietrza jest dla Ciebie!

Kompresory olejowe - jaki olej wybrać?

Jaki olej znajduje się w kompresorze powietrza? Bardzo częstym błędem popełnianym przez wiele osób jest to, że wszystkie oleje są takie same. Istnieje olej stworzony specjalnie do sprężarek powietrza i jest to pewien rodzaj, który jest określany po prostu jako olej do sprężarek powietrza. Olej ten pozwala przede wszystkim na bardzo skuteczne smarowanie wszystkich niezbędnych elementów, dzięki czemu też można z powodzeniem wykorzystywać go do większości modeli kompresorów olejowych, które są oferowane na rynku. Oleje dedykowane do kompresorów są one nazywane idealnymi, ponieważ zostały opracowane do zastosowań przemysłowych i nie mają żadnych znaczących różnic w kosztach w porównaniu ze zwykłym olejem silnikowym. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich wytycznych dotyczących używania oleju do sprężarek powietrza dostarczonych przez producenta sprężarki powietrza.

Olej do sprężarek powietrza zawiera specjalne dodatki, dzięki którym idealnie sprawdza się w cyklu pracy, jaki znajduje się w sprężarce powietrza. W przeciwieństwie do konwencjonalnego oleju silnikowego, który jest bardziej powszechny, olej do sprężarek powietrza nie zawiera detergentów i zazwyczaj ma niższy poziom siarki i węgla.

Jak wybrać olej do sprężarek powietrza? Ta zasada dotycząca tego, jakiego oleju sprężarkowego użyć, jest prosta. Jeśli Twoja sprężarka powietrza jest objęta gwarancją, powinieneś używać oleju zalecanego przez producenta i zwykle wskazanego w instrukcji obsługi sprężarki. Jeśli okres gwarancji na sprężarkę powietrza dobiegł końca, możesz kupić odpowiedni olej smarujący sprężarkę w sklepie z narzędziami do użycia w sprężarce.

Jaki kompresor olejowy wybrać?

Skoro już wiesz, jak ważną rolę pełni olej w kompresorach przyszła pora na znalezienie odpowiedniego produktu. Maszyny, która będzie przede wszystkim wydajna i efektywna, gdyż takie są najbardziej interesujące. Podczas wybierania kompresora olejowego faktycznie zdecydowanie warto jest wybrać firmę, która będzie w stanie doradzić odpowiedni model urządzenia.