W XXI pierwszym wieku, epoce szybkiego postępu technologicznego jednym z najważniejszych elementów dla biznesu, jest usprawnianie dotychczasowych metod działania i wdrażanie nowych rozwiązań. Liczy się elastyczność i szybka reakcja na potrzeby rynku.

Co to jest?

WMS – Warehouse Management System to program mający na celu poprawę wydolności zarządzania przestrzenią magazynową. 

Świat bez WMS

Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie sprawnie funkcjonujący magazyn zatrudniający 25 pracowników ma nagły 50% przyrost zamówień do obsłużenia. Dotychczasowe zarządzanie magazynem polegało na ręcznym systemie kartkowym stworzonym przez Kierownika Magazynu. Każdy magazynier rano przychodził po swój ‘zestaw dokumentów’ w celu realizacji zbiórki.  Działał on sprawnie i skutecznie, do momentu w którym zamówień nie zaczęło falowo przybywać. Po zwiększeniu ilości zamówień zaczęły powstawać problemy z terminową realizacją zleceń. Skutkiem czego nastał chaos, który coraz trudniej było opanować. Wydania były niekompletne, towaru zaczęło brakować, artykuły ginęły, a magazynierzy zbyt często popełniali błędy. Wydajność znacząco spadła. Takie sytuacje to niestety bardzo częsty scenariusz i bolączka wielu firm. Dla przedsiębiorstw, które chcą optymalizować swoje działania - zwiększyć kontrolę obrotu oraz wydajność pracowników, kluczową kwestią jest implementacja nowych rozwiązań, które mogą to zapewnić. 

Co zmienia i jaki potencjał niesie wdrożenie WMS?

System WMS służy koordynowaniu prac magazynowych, lokowaniu towarów w magazynie oraz kontroli przebiegu obrotu magazynowego. Program zbiera i dostarcza informacje dotyczące stanu magazynowego według różnych kryteriów. PROWMS od ITCenter zapewnia kompleksowy system zarządzania logistyką magazynową. Integracja z systemem klasy ERP ułatwia dokonanie formalności administracyjnych z dostawcami po przyjęciu towaru na magazyn. WMS pomaga zarządzać procesami przyjęcia, pozwala na tworzenie nowych etykiet z kodami kreskowymi i podpowiada miejsca przyjęcia lokalizacji uwzględniając parametry palet. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni optymalnie wykorzystać każdą lokalizację znajdującą się w magazynie.

Wielofunkcyjność tego rozwiązania gwarantuje wzrost produktywności między innymi dzięki funkcji replenishmentu, która uzupełnia lokalizacje o artykuły, gdzie znajdują się one poniżej określonego progu wymaganego do zbiórki. Jest to bardzo pożądane przy towarach, które posiadają największą rotację.  Z kolei konsolidacje mają na celu zlokalizowanie artykułów z  niepełnych nośników i przenoszenie ich do innych dostępnych lokalizacji, w których artykuł już występuje. 

System PROWMS od ITCenter obsługuje również niestandardowe procesy (np.: przyjęcia zwrotu od klienta, czy wydania, które są indywidualnie dostosowywane do potrzeb danego klienta). Więcej informacji na jego temat i powody, dlaczego warto go wdrożyć: https://prowms.pl/system-magazynowy/dlaczego-wms/ 

Program WMS umożliwia zwiększenie kontroli nad pracownikami podczas procesu pakowania, zmniejszając tym samym ilość reklamacji od zamawiających. Panel Pakowacza to moduł, który rejestruje czas pracy pracownika oraz każdą jego aktywność powiązaną z dokumentami wydania. Osoba pakująca towar do wysyłki ma uproszczone zadanie, gdyż Panel podpowiada rodzaj i ilość nośników wymaganych do spakowania dla wybranych pozycji dokumentu uwzględniając ich wagę. Dla nośników generowane są etykiety transportowe zawierające informację o kliencie, numerze zamówienia, zawartości nośnika, ilości nośników w wysyłce i wadze.

Inwentaryzacja z systemem WMS daje możliwość wykazania różnic stanów magazynowych porównując je z systemem ERP. W programie WMS zostają utworzone dokumenty inwentaryzacyjne, które później pracownik magazynu za pomocą radioterminala uzupełnia skanując lokalizację i artykuł z ich przeliczona ilością. 

Podsumowując system PROWMS umożliwia:

  • scentralizowanie kontroli nad operacjami magazynowymi w czasie rzeczywistym,
  • optymalizację stanów magazynowych,
  • skrócenie czasu realizacji operacji magazynowych, konsolidacja zadań,
  • śledzenie numerów partii, nośników, kontroli dat przyjęcia, 
  • Dostarczenie informacji niedostępnych w systemach ERP,
  • Optymalizację wykorzystania przestrzeni magazynowej, 
  • Zmniejszenie ilości popełnianych przez pracowników błędów na wszystkich etapach procesu, 
  • Szybkie wdrożenie nowych pracowników do magazynu, 
  • Stałą kontrolę nad jakością pracy magazynu i parametrami wydajnościowymi – monitoring procesów.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki