Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych nie jest tak prosta, jak może się początkowo wydawać. Prawa i obowiązki tej organizacji nie są do końca wszystkim znane. Zacznijmy więc od podstaw. Właściciele lokali w danej nieruchomości (najczęściej mówimy o bloku lub kamienicy) tworzą byt zwany wspólnotą mieszkaniową. Porady prawne nie są potrzebne podczas jej zakładania - powstaje ona samoistnie z mocy prawa w każdym budynku.

Zostajemy członkiem wspólnoty wraz z momentem zakupu lokalu wchodzącego w skład danej wspólnoty. Wszystko z pozoru wygląda na bardzo proste, ale nie wszyscy mają świadomość, co ta organizacja musi robić, aby działać w granicach prawa polskiego.

Prawa i obowiązki

Dokumentem określającym zasadę działania wspólnot jest Ustawa o własności lokali (24 czerwca 1994 rok). Wszystko, co nie znajduję się w powyższym dokumencie, jest uchwalane na zebraniach lub poprzez zbieranie głosów. Mimo że głównym i najważniejszym zadaniem wspólnoty jest rozliczenia mediów oraz dbanie o dobro wspólne (tereny zielone, schody, elewacje), to może ona nabywać również prawa i zaciągać zobowiązania. Oznacza to, że może być tym samym pozwana w sądzie. Co więcej, każda wspólnota potrzebuje osoby zewnętrznej lub firmy, która będzie jej zarządcą bądź powinna powołać swój zarząd. Celem zarządu jest osiągnięcie wymaganego wyniku finansowego i dbanie o interesy mieszkańców. 

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych

Jeżeli sytuacja wspólnoty wymyka się spod kontroli, najlepszym pomysłem będzie prawnik od wspólnot mieszkaniowych. Jest to osoba, która świetnie zna się na prawie wspólnot i będzie w stanie przechylić na naszą korzyść rozmaite sprawy sądowe. Jeśli chodzi o wspólnoty, bardzo często obsługa prawna polega na windykacji należności i zaliczek na utrzymanie wspólnoty. Poza wynajęciem prawnika nie musimy przejmować się innymi kosztami. Dobry radca może wywalczyć oprócz tego zwrot kosztów postępowania, które będzie musiała uiścić strona pozwana. Prawnik może jednak o wiele więcej. Może on reprezentować wspólnotę prawnie, tworzyć i opiniować projekty uchwał wspólnoty, a nawet pomagać w realizacji roszczeń. Do tego wszystkiego potrzebny nam tylko i wyłącznie dobry radca prawny. Kraków, Warszawa i inne większe miasto to miejsca gdzie mamy duży wybór kancelarii.

Znalezienie odpowiedniego prawnika

Pozostała nam ostatnia rzecz, czyli znalezienie radcy spełniającego nasze wymagania. W tym celu najlepiej będzie wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę kancelaria prawna i nasze miasto. Dla przykładu, jeśli naszym miastem jest Kraków, to możemy wpisać kancelaria prawna kraków lub kancelaria radcy prawnego kraków. Przed podjęciem decyzji warto przeczytać opinie o jego pracy i przedyskutować to z wspólnotą mieszkaniową.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki