Przedsiębiorcy zamierzający pozyskać pojazd do swojej działalności często decydują się na leasing. Mogą wybrać jeden z jego dwóch najpopularniejszych rodzajów – finansowy lub operacyjny. Czym charakteryzują się te formy leasingu i która jest korzystniejsza? Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim względy podatkowe.

Leasing finansowy – VAT od całości transakcji

Wybierając ten rodzaj umowy leasingowej, trzeba wiedzieć, że samochód osobowy zostaje zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy.  Po zakończeniu kontraktu staje się on własnością przedsiębiorcy. Minimalny czas obowiązywania umowy to nawet 6 miesięcy. W przypadku tej formy leasingu samochodów osobowych leasingobiorca do kosztów podatkowych zaliczyć ma szansę tylko część odsetkową raty. Zrobi to pod warunkiem, że została opłacona. W przypadku leasingu finansowego charakterystyczna jest konieczność zapłacenia podatku VAT od całości transakcji już na początku. Opłaty nie nalicza się tylko od czynszu inicjalnego, lecz od wszystkich płatności, w dodatku z góry. Ponadto wydatki związane z bieżącym użytkowaniem samochodu osobowego w leasingu, czyli naprawy, zakup paliwa albo myjnia, mogą zostać bezpośrednio zaliczone do kosztów firmowych. 

Amortyzacja a leasing finansowy

Co ważne, w przypadku leasingu finansowego leasingobiorca ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Najczęściej stosuje się amortyzację indywidualną i liniową. Pierwsza z nich obowiązuje w przypadku używanych samochodów osobowych lub pojazdów ulepszonych. Maksymalna stawka amortyzacji indywidualnej wynosi 40% w skali roku. Dzięki temu można skrócić okres amortyzacji do 2,5 roku. Jak sprawa prezentuje się w drugim przypadku? Amortyzacja liniowa dotyczy nowych samochodów. Jej stawka wynosi 20%. Pojazd amortyzowany jest przez 5 lat.

Oferty samochodów osobowych, nowych i używanych, dostępnych w leasingu, można znaleźć na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/samochody-osobowe.

Leasing operacyjny – opłaty leasingowe zaliczane w koszty

Przy tej formie umowy przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych leasingodawcy. Innymi słowy jest on własnością firmy leasingowej. Po zakończeniu umowy można wykupić pojazd, ale nie ma takiego obowiązku. Czas obowiązywania finansowania to minimum 40% czasu amortyzacji. Przy leasingu operacyjnym bezpośrednio w koszty podatkowe przedsiębiorca ma szansę zaliczyć wydatki na paliwo, myjnię, naprawy czy opłaty autostradowe. W koszty wliczy również raty leasingowe w całości oraz czynsz inicjalny. Osoba zarządzająca firmą nie musi prowadzić kilometrówki dla celów podatku dochodowego. VAT doliczany jest i płacony wraz z każdą kolejną opłatą związaną z leasingiem.

Amortyzacja pojazdu w leasingu operacyjnym

Samochód osobowy użytkowany w ramach leasingu operacyjnego nie może być wliczony do środków trwałych firmy. W związku z tym pojazd nie podlega amortyzacji. Przez cały okres trwania umowy to leasingodawca pozostaje właścicielem auta i dokonuje dla niego odpisów amortyzacyjnych.

Leasing operacyjny samochodu osobowego jest lepszym rozwiązaniem z perspektywy zaliczania opłat w koszty prowadzonej działalności. Wówczas można wliczyć w nie czynsz inicjalny oraz całość rat. W przypadku leasingu finansowego do kosztów uda się zaliczyć wyłącznie część odsetkową rat. Wydatki związane z eksploatacją pojazdu rozlicza się w ten sam sposób. Leasing operacyjny oznacza również mniej formalności. Nie trzeba przy nim prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Z kolei w kwestii amortyzacji korzystniej wypada leasing finansowy. Przy autach osobowych o wartości nieprzekraczającej 20 tysięcy euro całość odpisów amortyzacyjnych trafia do kosztów firmowych.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki