Wykorzystanie drukarek laserowych do znakowania opakowań indywidualnych i zbiorczych produktów  pozwala na szybkie i staranne przygotowanie dużych ilości produktów. Znakowanie wyrobów to proces nanoszenia trwałego znaku na opakowanie. Zwykle zawiera ono numer katalogowy, datę wytworzenia, numer seryjny i  okres eksploatacji. Wszystkie informacje są drukowane na opakowaniu i umożliwiają identyfikacje wyrobu, co ma szczególne znaczenie przy uwzględnianiu reklamacji czy odróżnieniu elementów podrobionych.

Jakie znakowanie jest zgodne  z prawem własności przemysłowej

W myśl obowiązujących przepisów dotyczących własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w taki sposób graficzny, aby służyło odróżnieniu produktów jednego wytwórcy od towarów innego producenta. Znak towarowy może być wyrażany m.in. za pomocą wyrazu, rysunku, ornamentu, kompozycji kolorystycznej, formy przestrzennej, w tym formy towaru lub opakowania.

Jakie są sposoby znakowania produktów

Istnieje wiele metod znakowania materiałów, a najczęściej stosuje się znakowanie laserowe, sitodruk, tampondruk, grawerowanie oraz znakowanie za pomocą odbarwiania i spieniania. Każda metoda jest dostosowywana do danego rodzaju materiału i wymogów jakościowych. Znakowanie laserowe jest niezwykle popularnym sposobem znakowania wykorzystywanym w przemyśle. Do znakowania wykorzystywane są także nowoczesne drukarki inkjet, wyróżniające się dokładną jakością i wysoką rozdzielczością.

Korzyści wykorzystania druku laserowego

Znakowanie laserowe odbywa się za pomocą specjalnych drukarek, które za pomocą wiązek lasera nanoszą na daną powierzchnię odpowiedni nadruk. To technologia zaliczana do najszybszych dostępnych obecnie metod znakowania, co przekłada się na wysoką wydajność , a także redukcję kosztów związanych z wytwarzaniem produktów. W zależności od wielkości i cech danego materiału prędkość znakowania może być zwiększona przy użyciu różnych źródeł lasera (laser fiber) czy  urządzeń laserowych (laser galvo). Wysoka precyzja znakowania laserowego pozwala uzyskać bardzo dokładne grafiki, małą czcionkę i czytelną geometrię. Należy podkreślić, że druk laserowy jest trwały i odporny na ścieranie, oraz na działanie innych czynników, m.in. ciepła i kwasów. Pozwala na taki dobór i ustawienie parametrów laserowych danych materiałów, aby  uzyskać znakowanie bez naruszania powierzchni.

Użycie znakowania laserowego

Laserowe znakowanie gwarantuje najwyższej jakości druk na różnych podłożach. Jest to niezwykle uniwersalna metoda, gdyż nadruk można wykonać nadruki na  papierze powlekanym, opakowaniach kartonowych, tworzywach sztucznych, a także na szkle, drewnie, malowanym metalu, skórze czy gumie. Informacje nt. parametrów i możliwości danych urządzeń znajdziesz na stronie https://coleman.pl/znakowanie-laserowe

Proces logistyczny - etapy przygotowania produktów w procesach logistycznych

Oprócz znakowania ważnym etapem jest etykietowanie produktów. W tym celu wykorzystuje się etykieciarki przemysłowe, które zapewniają dużą wydajność. Zaprojektowano je w taki sposób, aby mogły obsługiwać produkcję seryjną oraz całe linie produkcyjne.