Podróże zagraniczne stają się popularne w naszym kraju. Otwarte granice pobudziły apetyty to zwiedzania krajów Starego Kontynentu. Nie każdy jednak dysponuje własnym samochodem, a nawet jeśli je posiada, to nie zawsze jest ono w takim stanie technicznym, żeby pozwolić na dalekie wyjazdy. Wypożyczalnie samochodów specjalnie na te okazje przygotowały oferty aut ekonomicznych i wygodnych. Wynajem aut za granicę jest jednak obwarowany pewnymi żelaznym zasadami użytkowania, których złamanie wiąże się z dużymi kosztami…

Po pierwsze – poznaj regulamin wypożyczalni samochodów!

Naszym konsultantem w temacie wynajmu aut za granicę była wypożyczania samochodów z Kalisza – firma Carson. Już na początku rozmowy z ekspertem kilkukrotnie padło zdanie: „wszystko zależy od regulaminu”. Warto wiedzieć, że wynajem busów i samochodów osobowych z zamierzeniem wyjazdu poza granice Polski nie jest ograniczony ogólnymi zasadami użytkowania. Regulamin wynajmu auta ustala indywidualnie każda z firm. Dlatego jeszcze przed zaplanowaniem podróży i odbiorem kluczyków należy dowiedzieć się o zasadach użytkowania.

Rezerwacja auta w wypożyczalni to doskonała okazja żeby omówić niezrozumiałe zapisy regulaminu lub wprost skonsultować się z pracownikiem odnośnie tych praktyk. Nie warto oszukiwać w kwestii kraju, do którego się wybieramy – samochody na wynajem mogą w trasie ulec uszkodzeniu lub kolizji, a wówczas czekają nas przykre następstwa tych decyzji…

Jakie są zasady wypożyczenia samochodu za granicę?

Po pierwsze, na wyjazd poza granicę Polski w dane miejsce docelowe wypożyczonym busem lub samochodem osobowym, należy uzyskać zgodę od najemcy. Większość wypożyczalni samochodów posiada w regulaminie zapis o dodatkowych płatnościach, które dotyczą wyjazdu za granicę (ponadnormowych kilometrów na trasie). Jak podaje nasz ekspert z kaliskiej wypożyczalni samochodów, nie jest to jednak regułą, a opłaty mogą bardzo różnić się w zależności od wynajmującego. Najlepiej jest zatem zebrać kilka ofert i robić to z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowaną podróżą zagraniczną, jeśli oczywiście jest to możliwe.

Wynajem auta za granicę Polski wymaga także deklaracji wyjazdowej, czyli potwierdzenia, że auto na wynajem będzie podróżować przez konkretne kraje. Większość regulaminów zezwala na przemieszczanie się wynajętym samochodem jedynie w granicach Unii Europejskiej. Rezerwacja auta do takich krajów jak Ukraina, Białoruś czy Mołdawia nie jest zalecana, gdyż na terenach tych krajów nie obowiązuje AC. Złamanie zakazu wyjazdu do krajów wymienionych w regulaminie skutkuje karą pieniężną!

Poszukujesz doradztwa?

Wynajem samochodów Kalisz Carson
Tani wynajem aut i busów na wakacje
ul. Częstochowska 201, 62-800 Kalisz
Tel. 608 831 882

Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu samochodu za granicę?

Wyjeżdżając na ekscytującą podróż w ciekawe miejsca Europy, np. do Hiszpanii lub Włoszech, warto przygotować się do drogi w należyty sposób. Na co zwrócił nam uwagę nasz ekspert, reprezentujący wypożyczalnie samochodów z Kalisza? Zasugerowano nam w pierwszej kolejności, aby przygotować się na to, że wszystkie opłaty nieobjęte polisą AC i Assistance będą do zapłacenia przez nas, czyli najemców.

Poza tym na naszym wyposażeniu powinny znaleźć się podstawowe dokumenty do podróżowania samochodem za granicę. Rezerwacja auta wiąże się z posiadaniem ważnego prawa jazdy, dowodu osobistego, karty kredytowej/debetowej. O wszystkie szczegóły dotyczące wynajmu auta za granicę dopytacie w firmie Carson, wypożyczalni aut z Kalisza.