Czy nauczycielowi zatrudnionemu na pełen etat w świetlicy szkolnej przysługuje dodatek za wychowawstwo? A co z nauczycielem zatrudnionym w świetlicy na część etatu (dopełnia świetlicą swój etat w szkole)?

Odpowiedź:

Wychowawcy świetlic szkolnych nie są uprawnieni do otrzymywania dodatku za wychowawstwo.

Uzasadnienie:

Z art. 30 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela wynika, że jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela jest dodatek funkcyjny. Niewątpliwie dodatek funkcyjny związany jest ze sprawowaniem konkretnej dodatkowej funkcji, co wynikało niezbicie z rozporządzenia MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Z jego przepisów (§ 5 pkt 2) brzmieniu sprzed września br. wynikało, że do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono sprawowanie funkcji:

  • wychowawcy klasy,
  • doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
  • opiekuna stażu.

Od 1 września 2019 r. do ustawy dodany został przepis art. 34a, który przewiduje w ust. 1, ze nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, przy czym z ust. 2 wynikać będzie, że minimalna wysokość tego dodatku wynosić będzie 300 złotych.

Z informacji, jakie przekazywane były przy okazji uchwalania ostatniej nowelizacji Karty Nauczyciela, wynika, że intencją ustawodawcy było ustalenie dodatku na wskazanym minimalnym poziomie wyłącznie dla nauczycieli pracujących w szkołach. Ustawodawca posłużył się jednak w przywoływanym wyżej przepisie określeniem „wychowawca klasy”, które nie jest zdefiniowane na poziomie Karty Nauczyciela. Określenie to występuje w wielu przepisach jednakże kontekst, w jakim jest używany każe utożsamiać  je nie z grupą, ale całym rocznikiem uczniów – z określonym etapem kształcenia. W poszczególnych klasach funkcjonują natomiast oddziały. Brak definicji „wychowawcy klasy” prowadził już w przeszłości do sporów o zakres tego pojęcia i jako wychowawców klasy uznawano także wychowawców – opiekunów grup w przedszkolach i opiekunów grup w innych placówkach oświatowych. Prawodawca chcąc rozwiązać ten problem dokonał zmiany rozporządzenie MEN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (zmiana zaczęła obowiązywać od 1 września br.). Po zmianie w rozporządzeniu w § 5 pkt 2 dodana został litera d, w której wskazano uprawnienie do dodatku dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym.

Zapamiętaj!

W konsekwencji zmian przepisów dodatek funkcyjny obok dyrektorów, wicedyrektorów, doradców metodycznych, nauczycieli – konsultantów i opiekunów stażu otrzymywać będą nauczyciele - wychowawcy klasy, za których uważać należy nauczycieli szkół, którym powierzono funkcję wychowawcy oraz nauczyciele opiekujący się oddziałem przedszkolnym. Nie są natomiast uprawnieni do dodatku inni nauczyciele, zwłaszcza nauczyciele, którym nie powierzono dodatkowych zadań. W tym miejscu zwrócić należy uwagę, że określenie „wychowawca świetlicy szkolnej” odnosi się do stanowiska nauczycielskiego, wskazane jest ono w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela i jest właściwie stanowiskiem równorzędnym stanowisku nauczyciela szkoły tzw. przedmiotowca.

Więcej istotnych informacji dla nauczycieli znajdziesz w portalu Wychowawca z klasą, m.in.:

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z  2018 r. poz. 967 ze zm.);
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 sierpnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1587)

 

dr Patryk Kuzior

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki