Choć wiele na polskim rynku pracy zmieniło się w ostatniej dekadzie na lepsze, wciąż pewne kwestie budzą kontrowersje i nie wynikają one ze strony pracowników. Jak w obliczu bycia zatrudnionym nieuczciwego pracodawcy skutecznie uwolnić się od zobowiązania? Czy istnieje jakiś wzór takiego pisma?

Nie ma umów nierozwiązalnych

            Gdyby wszyscy szanowali przepisy Kodeksu Pracy, wówczas życie pracowników byłoby o wiele prostsze. Jednak prawo swoje, a rzeczywistość nierzadko bywa dość brutalna. Pracodawcy wykorzystujący w tym dwustronnym zobowiązaniu swoją dominującą pozycję potrafią niejednemu zatrudnionemu skutecznie uprzykrzyć życie.
            Powody, które skłaniają nas do zakończenia obecnej umowy pracy, mogą być różne. Niezależnie od tego, co faktycznie pchnęło nas do tego kroku, powinniśmy twardo obstawiać przy swoim. W teorii wypowiedzenie umowy powinno zostać przyjęte bez żadnych podtekstów. W rzeczywistości jednak często przypomina to otwarcie mitycznej puszki Pandory.
            Bywa, że natychmiastowo dawne, dobre i zażyłe relacje to już przeszłość. Co gorsza, niektórzy pracodawcy próbują „wybić z głowy” podobne pomysły swoim pracownikom. Zapewne wśród nich znajdą się mniej asertywni, którzy być może zaczną się wahać. Nikt jednak nie może wymuszać na nas rezygnacji z chęci zakończenia umowy.

Gotowi na każdą ewentualność

            Stara łacińska maksyma – Ignorantia iuris nocet powinna być mottem każdego zatrudnionego w ramach umowy o pracę. Zanim podejmiemy kolejne kroki mające na celu zakończyć stosunek pracy, dobrze byłoby zerknąć do przepisów prawa. Kodeks pracy w czytelny sposób informuje nas np. o okresie wypowiedzenia.
            Choć na dobrą sprawę można by zakończyć stosunek pracy ustnie, znacznie lepiej uczynić to na piśmie. Ma to znaczenie przykładowo dla celów dowodowych. Pracodawca składający podpis na naszym oświadczeniu woli nie będzie mógł się wypierać, że taka sytuacja miała miejsce. To niepodważalny dowód, który może pomóc nam w sądzie pracy.
            Jeśli zamierzamy złożyć niebawem wypowiedzenie umowy o pracę wzór stosownego oświadczenia znajdziemy m.in. tutaj: https://pewny-prawnik.pl/blog/61/wypowiedzenie-umowy-o-prace-nie-daj-sie-oszukac-wzor. To w zupełności wystarczy do zakomunikowania pracodawcy naszej woli.

            Pamiętajmy, że wypowiedzenie umowy to nic strasznego i mamy do tego pełne prawo. Nikt nie może nam utrudniać złożenia stosownego oświadczenia w tym zakresie. Jeżeli nie wiemy, jak powinno ono wyglądać, nie bójmy się skorzystać z gotowego wzoru dostępnego nieodpłatnie w internecie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki