Każdy właściciel warsztatu obróbki metalu zdaje sobie sprawę, jak ważnymi procesami są wiercenia oraz frezowanie. Odpowiadają one za dokładne wykończenie lub też przygotowanie do dalszej obróbki materiału. W zasadzie każdy metalowy element podlega chociaż jednemu z tych procesów, choć nawet nie jesteśmy tego świadomi. Stąd właśnie wiertarko-frezarki do metalu są niezbędnym elementem każdego kompleksowo wyposażonego warsztatu.

Wiertarko-frezarka, czyli 2 urządzenia w 1

Tak jak wskazuje sama nazwa, wiertarko-frezarka jest hybrydą dwóch innych maszyn, czyli wiertarki i frezarki. Dzięki temu posiada szersze zastosowanie, zajmując przy tym o wiele mniej miejsca. Operacje, jakich mogą podjąć się te urządzenie to przede wszystkim wykonywanie różnego rodzaju wwiertów oraz frezowanie. Wiercenie polega obrotowym ruchu narzędzia wzdłuż osi narzędzia. Wiertarko-frezarki są w stanie wwiercić się nawet na głębokość do kilku centymetrów w blaszanej powierzchni. Frezowanie z kolei wykorzystuje obrotowy ruch narzędzia, ale posuw przebieg w osi poprzecznej do osi narzędzia. W ten sposób wiertarko-frezarka (https://jptech-maszyny.pl/wiertarko-frezarki-do-metalu) staje się urządzeniem, które jest w stanie dokonywać dwóch różnego rodzaju obróbek.

Takie połączenie jest cenione z wielu przyczyn. Najczęściej mówi się o oszczędności miejsca i pieniędzy. Wiele warsztatów nie może pozwolić sobie na w pełni wyspecjalizowane frezarki do metalu, byłoby to po prostu dla nich nieopłacalne. Należałoby przecież przeznaczyć nie tylko pieniądze na inwestycję, ale również zagospodarować odpowiednią przestrzeń, co dla wielu właścicieli warsztatów jest po prostu niewykonalne. Warto również wspomnieć, że mimo to, że wiertarko-frezarka posiada dwa zastosowania, to nie kompensuje tym wcale na wykonywanej pracy. Urządzenie jest tak zaprojektowane, by łączyło uniwersalność z precyzją.

Gdzie sprawdza się wiertarko-frezarka do metalu?

Dzięki swojej funkcjonalności, wiertarko-frezarka do metalu znajduje swoje zastosowanie w wielu zakładach obróbki metalu. Należy zwrócić uwagę, że dziś dostępnych jest naprawdę wiele modeli i marek wiertarko-frezarek do metalu. Można zainwestować w model niewielki, o prostej budowie, jeśli poszukujemy czegoś do własnego garażowego zacisza. Możemy zakupić typ, który posiada odpowiednie oporządzenie elektroniczne, dzięki czemu jest o wiele dokładniejszy i zarazem łatwy w obsłudze. Można również zastanowić nad kupnem profesjonalnych maszyn, które zostały stworzone z myślą o profesjonalnej obróbce.

Maszyny do metalu - sklep internetowy JP-Tech

Tak więc wiertarko-frezarki są nie tylko uniwersalne ze względu na swoje przeznaczenie, ale również ze względu na swoją przydatność, bez względu na nasze zapotrzebowanie. Wiertarko-frezarka zastępuje aż dwa urządzenia, stąd jest tak ważnym elementem wyposażenia każdego zakładu obróbki metalu..

Na co zwrócić uwagę kupując wiertarko-frezarkę?

Jeżeli zaopatrujemy się już we wiertarko-frezarkę do metalu, dobrze jest zapoznać się z jej wszystkimi parametrami. W ten sposób będziemy mogli dostosować zakup do potrzeb naszego warsztatu. Zdolność wiercenia w stali oraz zdolność wiercenia ciągłego to podstawowa informacja o efektywności urządzenia. Im głębsze otwory będziemy potrzebować wykonywać, tym większy powinien być ten parametr. Dane wrzeciona poinformują nas o wydajności i precyzji urządzenia, a z kolei znajomość danych technicznych stołu pozwoli nam zapoznać się z przestrzenią roboczą. 

Oprócz tego należy zapoznać się z prędkościami w odpowiednich osiach, mocą silnika i przesunięciem osi. W ten sposób będziemy w stanie zobrazować sobie już niemal całkowicie działanie urządzenia i zdecydować, czy będzie to dobry zakup czy też nie.