Długoterminowy wynajem samochodu to alternatywa zarówno dla zakupu nowego pojazdu, jak i dla leasingu. Zacznijmy od tego, czym wynajem długoterminowy różni się od wzięcia samochodu w leasing.

Najważniejsza kwestia to cel zawierania umowy. Jakkolwiek w obu sytuacjach chodzi o wypożyczenie samochodu na określony czas, w przypadku leasingu klient bierze pod uwagę zakup samochodu po upływie wynajmu. Samochód poleasingowy kupić można nieco taniej. To korzystna sytuacja, bo w leasing bierzemy auto nowe, wprost z salonu. Jeśli o nie dbamy, po jakimś czasie firma albo któryś z jej pracowników może stać się wyłącznym posiadaczem samochodu wprawdzie używanego, lecz w doskonałym stanie. Wynajem długoterminowy to opcja dla tych firm czy osób indywidualnych, które są zainteresowane jedynie czasowym użytkowaniem pojazdu. Umowa wynajmu długoterminowego zapewnia całościową obsługę wynajętego samochodu – od ubezpieczenia, przez assistance i przeglądy po bieżące naprawy.

Ostatni sposób wejścia w posiadanie samochodu to jego zakup - nowego bądź używanego. Coraz więcej osób rezygnuje jednak z tej możliwości z rozmaitych powodów. Oczywiście istotne są powody ekonomiczne: zakup samochodu to duży wydatek, a jego użytkowanie to kolejne stałe i okresowe koszty (paliwo, przeglądy, utrzymanie w czystości, opłaty parkingowe itd). Jeśli nie stać nas na utrzymanie samochodu, nie warto kupować go na własność. Jeżeli często zmieniamy miejsce pracy albo firma deleguje nad w odległe miejsca, wynajem samochodu w Warszawie czy innym mieście docelowym okazuje się doskonałą alternatywą dla dysponowania zarówno własnym środkiem transportu jak i samochodem służbowym.

Wypożyczenie samochodu a ubezpieczenie

Każdy wypożyczany samochód posiada obowiązkowe ubezpieczenie - dla wynajmującego wiąże się to z opłatą. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wynajem z ubezpieczeniem tzw. CDW (Collison Damage Waiver) lub LDW (Loss Damage Waiver). Obie nazwy dotyczą w gruncie rzeczy tego samego rodzaju ubezpieczenia - takiego, w ramach którego to osoba wypożyczająca samochód pokrywa koszty ewentualnej naprawy do wysokości określonej w umowie kwoty, która pobrana zostanie jako kaucja. Oznacza to, że jeśli naprawa szkód po kolizji opiewać będzie na mniej niż zapisano w umowie, płaci wypożyczający (czyli traci pieniądze zabezpieczone w ramach kaucji), jeśli kwota będzie wyższa - partycypuje też firma wynajmująca i/lub ubezpieczyciel (pokrywa koszty wykraczające poza naszą kaucję).

Jeśli obawiamy się, że szkody mogą być szacowane na niekorzyść wypożyczającego, warto skorzystać z opcji dodatkowego ubezpieczenia wkładu własnego albo samodzielnie ubezpieczyć auto u zewnętrznego sprawdzonego ubezpieczyciela.

Odbierając samochód z wypożyczalni dokładnie go obejrzyjmy. Warto wykonać serię fotografii od zewnątrz i wewnątrz. Wszelkie zauważone nieprawidłowości (zadrapania, wgniecenia, inne uszkodzenia) należy zgłosić personelowi. Stan samochodu jest dla wynajmującego bardzo ważny - jeśli dojdzie do jakiejkolwiek kolizji, tłumaczenie, że "to już było, kiedy wynajmowaliśmy samochód" nie stanowi argumentu. Należy więc przeczytać protokół odbioru samochodu i zażądać naniesienia ewentualnych poprawek - wszystko musi być na piśmie. W ten sposób zabezpieczamy siebie, ale także firmę wynajmującą nam samochód.

Gdy zdarzy się wypadek

Pamiętajmy, że wynajmując samochód wpisujemy w formularzu najmu nazwisko głównego kierowcy. Jeśli chcemy zmieniać się za kierownicą, powinniśmy wpisać także dane personale wszystkich osób, które będą prowadzić. Unikniemy w ten sposób kłopotów formalnych podczas wypadku.

Jeśli już dojdzie do kolizji/wypadku zawsze należy zadzwonić po policję i spisać protokół - to podstawa, bez której nie uda nam się udowodnić w wypożyczalni, że do zdarzenia drogowego nie doszło z naszej winy.

Nie starajmy się naprawić auta samodzielnie, nie usiłujmy ukryć zarysowań czy wgnieceń. Fachowcy odbierający od nas auto w wypożyczalni i tak zorientują się, że coś jest na rzeczy (no i mamy przecież spisany protokół, w którym ujęto wszelkie usterki...). Zdając pojazd weźmy z wypożyczalni wszystkie niezbędne dokumenty, w tym ten określający szkodę i kwotę obciążenia. Dokumenty są niezbędne przy zgłoszeniu do ubezpieczyciela.

Procedury długoterminowego wynajmu samochodów mogą wydawać się skomplikowane, ale są one tylko bardzo szczegółowe. Lata funkcjonowania rynku wypożyczalni samochodowych w Polsce i Europie doprowadziły do wypracowania standardów i procedur, które w równej mierze mają chronić klientów przed nieuczciwymi wypożyczającymi, jak i wypożyczających przed klientami skłonnymi do oszustw.

Konkretne życiowe sytuacje będą podpowiadały wdrażanie kolejnych rozwiązań, mających ułatwić życie wszystkim, którzy przedkładają wynajem pojazdu nad kupno. Można przecież tanio i bezpiecznie pożyczyć auto, pod warunkiem jednak, że korzystamy z oferty sprawdzonych firm o dużym doświadczeniu, które dysponują zarówno flotą aut w segmencie premium, jak i modelami bardziej przystępnymi cenowo.