Do bezpiecznego wykonywania pracy w zakładach, zatrudniających dużą liczbę osób i używającą ciężkiego sprzętu warto zadbać o odpowiednie oznaczenia. Malowanie linii w halach i magazynach pozwala rozdzielić określone przestrzenie i zapewnić w nich optymalną formę komunikacji. Jest to również pierwszy krok do usystematyzowania pracy Jakie są metody wykonywania poszczególnych oznaczeń?

Malowanie linii – jakie oznaczenia tworzymy?

Oznakowanie hal magazynowych oraz hal produkcyjnych wymaga specjalnych, trwałych oznaczeń. W szczególności ciągi komunikacyjne piesze oraz przeznaczone dla sprzętu, pola odkładcze, pasy dla pieszych, znakowanie ostrzegawcze wokół ramp i słupów, pola wyłączone z ruchu, pola parkingowe i specjalne, a także pozioma i pionowa organizacja ruchu, czyli wszelkiego rodzaju tablice, pasy i strzałki.

Usuwanie starych warstw

Malowanie linii wymaga w pierwszej kolejności usunięcia starych, istniejących oznaczeń. Chodzi o to, aby nie były one mylące i jednocześnie wyglądało to estetycznie. Do tej czynności wykorzystuje się dwie metody – maszynową oraz chemiczną. Ta pierwsza polega na śrutowaniu lub frezowaniu posadzki przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który usuwa warstwę farby razem z minimalną warstwą posadzki, na której wymalowano oznakowanie. Ten sposób używa się raczej do powierzchni, na których wszelkie, inne opcje nie zdały egzaminu. Drugą metodą jest z kolei metoda chemiczna, która polega na usunięciu starych oznaczeń przy pomocy specjalnego zmywacza. Posiada on szczególne właściwości, pozwalające na wniknięcie w powierzchnię farby i bardzo szybkie usunięcie zabrudzenia.

Malowanie linii i innych oznaczeń

Oczywiście malowanie linii i innych oznaczeń wymaga użycia specjalistycznych środków. Zwykłe farby nie poradziłyby sobie z tak trudną powierzchnią, a nadto nie cechowałaby ich zbyt duża trwałość. Używane do tej czynności farby muszą być odporne na ścieranie, a także spełniać wymogi IBDiM, posiadać stosowne aprobaty i deklaracje użytkowe. Istnieją dwie zasadnicze metody malowania linii w halach i magazynach. Korzysta się z natrysku hydrodynamicznego lub metody manualnej. Wybór sposobu uzależniony jest przede wszystkim od umiejscowienia malowanego elementu. Pierwsza z metod polega na naniesieniu farby na malowaną powierzchnię przy użyciu odpowiedniego agregatu malarskiego. To z pewnością najszybsza i najskuteczniejsza metoda, ponieważ farba nanoszona jest pod bardzo dużym ciśnieniem, nie powodując roznoszenia farby pod wpływem powietrza. Metoda z użyciem natrysku hydrodynamicznego wymaga jednak ciężkiego sprzętu, a w konsekwencji nie jest możliwa w każdej przestrzeni. Niekiedy trzeba postawić na tradycyjne, manualne sposoby.

Malowanie linii – kwestie techniczne

Niezależnie od wybranej metody, malowana powierzchnia musi wyschnąć. Po około godzinie od zakończenia pracy możliwy jest ruch pieszych po malowanej powierzchni. Ciężki sprzęt, w tym chociażby wózki widłowe, mogą się natomiast poruszać po farbie po upływie 12 godzin od zakończenia prac. Jeżeli nie ma potrzeby poruszania się w tej okolicy, warto jednak odczekać 48 godzin, bo właśnie wtedy następuje pełne utwardzenie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki