Praca przy komputerze na pozór nie naraża pracownika na żadne zagrożenia. Wypadki przy pracy tutaj praktycznie nie istnieją. Jednak kiedy bliżej się przyjrzymy dostrzeżemy, że istnieje jednak negatywny wpływ pracy przy komputerze na organizm człowieka. Ból pleców, stres, wysuszone gałki oczne to dolegliwości, które odczuwają osoby pracujące 8 godzin przed monitorem.

Ergonomia stanowiska biurowego

Właściwie wyposażone stanowisko pracy to przede wszystkim ergonomiczne krzesło biurowe. W standardowych wymaganiach jest wyprofilowane oparcie pleców, podłokietniki czy regulacja wysokości. Na tym kończą się wymagania przepisów BHP. Jednak dobre krzesło powinno także posiadać regulację podłokietników, oparcie głowy oraz oddychającą tkaninę. Ważny jest także monitor z możliwością regulacji wysokości tak aby górna krawędź monitora była na linii wzroku pracownika. Podpórka żelowa nadgarstka wymagana jest jeśli nadgarstki wygięte są nienaturalnie do góry trzymając dłonie na klawiaturze.

 

Sposób siedzenia przy komputerze

Dobre i ergonomiczne wyposażenie stanowiska pracy to jedno, a sposób użytkowania to drugie. Nawet najlepsze i najdroższe krzesło nie zapewni ergonomii jeśli na tym krześle pracownik siedzi w pozycji półleżącej. Należy zatem usiąść na całym siedzisku oraz ułożyć dwie stopy na podłodze. Jednak nasz organizm nie jest stworzony do spędzania większej ilości czasu w jednej pozycji bez ruchu. Zatem żaden, nawet najlepszy sposób siedzenie nie zastąpi regularnych zmian pozycji oraz chodzenia.

 

Profilaktyczna ochrona wzroku

Nasz wzrok został przystosowany przez wiele lat ewolucji do obserwacji otoczenia, obiektów znajdujących się blisko i daleko. Praca przy komputerze wymusza niestety wpatrywanie się przez 8 godzin w plastikową, świecącą płytkę ustawioną w jednej, małej odległości. Dlatego warto robić ćwiczenia, które mają na celu nawilżyć gałkę oczną, ćwiczyć jej mięśnie oraz akomadację. W ramach takich ćwiczeń na dłużej zamknąć oczy, masować gałki oczne w celu ich nawilżenia oraz patrzeć na przemian w dal i blisko.

 

Dbałość o ruch i nawodnienie 

Nic nie jest w stanie zastąpić ruchu. Nawet najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy. Dlatego dbajmy zarówno w pracy jak i po pracy o jak najczęstsze zmiany pozycji, chodzenie oraz ćwiczenia. Nie każdy może sobie na to pozwolić, ponieważ w wielu zawodach odejście od komputera jest równoznaczne z zaprzestaniem pracy, jednak jedna przerwa 5-minutowa po każdej godzinie pracy przy komputerze to obowiązek wynikający z przepisów BHP. Nawadnianie organizmu jest równie istotne. Sprawia ono, że krew jest bardziej płynna, tlen jest lepiej rozprowadzany, a szkodliwe produkty przemiany materii szybciej usuwane. Dzięki temu mamy więcej energii, a nasz mózg pracuje bardziej efektywnie.

 

Paweł Sereda

Główny Specjalisa ds. BHP 

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP